Във Великобритания е ден за размисъл. Над 50 млн. избиратели утре ще решат, дали страната да остане в Европейския съюз или да напусне.
Утрешният референдум ще постави под въпрос съдбата на около 6000 български студенти във Великобритания и техните семейства у нас, в България.
Възможно ли е животът на всички тези наши сънародници да се промени коренно, заради утрешния вот? Специалните пратеници на bTV Иван Георгиев и Борис Пинтев разговарят с две млади дами, част от най-ценния български капитал - умните и талантливи българи, които покоряват света със своя интелект.
Да бъдеш приет на пълна стипендия в най-престижната учебна институция във Великобритания, е чест, с която малцина са удостоявани. Велислава Петрова е един от тях - само на 26, тя е докторант и изследовател в областта на имунологията в най-големия институт по генетика в света. Дори тя обаче няма отговор на всички въпроси в навечерието на референдума.
„След като завърша докторантурата си следващата година, дали мога да остана тук в Англия, ако не си намеря работа в първите три месеца, защото такива са правилата за хора, които са извън ЕС. Правилото е, че ще трябва да напусна страната след като нямам студентски статус в рамките на 3 месеца, ако не си намеря работа и нямам работна виза”, коментира Велислава Петрова, докторант в Университета Кеймбридж. По думите й в казуса „за ”или „против” надделяват емоционалните решения, базирани на страха.
Да бъдеш сред най-добрите в света, е успех, който няма цена. Цена обаче има образованието, а евентуално напускане на съюза би повлияло на стотици хиляди български семейства и техните дъщери и синове в британски университети.
Велислава допълва, че разликата в таксите е огромна между европейски студенти и тези извън ЕС, защото досега европейските студенти плащат същите такси, както англичаните. „Което означава, че голяма част от българите, които са идвали, за да учат за бакалавър тук, няма да могат, ако могат да си го позволят с лични средства”, смята докторантката.
Увеличение на таксите от 5 до 10 пъти обаче не тревожи Валя Каролева, която преди три дни взе своята диплома в един от елитните колежи за изкуства в Лондон.
До вчера студент, днес тя е безработна актриса в един все по-враждебен към европейците пазар. „Определено очаквам, че много по-трудно ще мога да си намеря работа като българка. И не съм сигурна, че дори ще ме допуснат до места и нива, на които сега бих могла да достигна като актриса”, посочва Валя Каролева. По думите й отношението в страната към чужденците е различно. Веднага щом покажеш с акцента си, че си чужденец, погледът им се променя, посочва тя.
На полето на науката, утрешният вот ще отвори и втори, тих фронт. Само 10 души от целия свят получават стипендията на Велислава. До 2015 г. има квота за трима британци, но миналата година младите учени от целия свят се състезават при равни условия. „Това, което се случва е, че един англичанин успя всички критерии да покрие. И въобще - те са много интервюта, които човек минава”, коментира Велислава.