"Операцията е успешна за обществото, за МВР е трагедия", заяви на пресконференция главният секретар на МВР Светлозар Лазаров в коментар на събитията в Лясковец тази сутрин. Той каза още, че е предотвратен "по-тежък инцидент, който можеше да се случи".
Пред журналисти Лазаров обяви, че Емил Шарков е загиналият служител от Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ). Той е бил разузнавач, роден е през 1974 година в Свищов. Лазаров изказа съболезнования на семейството и близките на Шарков, сподели, че с него са били приятели и го нарече "герой". Двамата са назначени с една заповед преди 15 г.
"Изключителен служител, много добре подготвен. Започнахме като сержанти в отряда", каза Лазаров за убития полицай и не скри, че е имало планове да расте в кариерата. Полицаят имал съпруга и едно дете, вчера е имал рожден ден.
Главният секретар каза, че загиналият спецполицай е прикривал изтеглянето на екипа с щит. Уцелен е в горния ъгъл на щита, от натиска се завъртял и така вторият куршум е попаднал в главата му.
"Нямахме друг вариант..."
Акция по задържането на Петко Петков в Лясковец е бил единственият възможен вариант според психолозите на МВР, допълни Лазаров. По думите му експертите са стигнали до извода, че Петков е емоционално неуравновесен, агресивен и склонен към импулсивни прояви и преговори с него е нямало да помогнат.
Лазаров каза, че на 12 март тази година нападателят е отправил заплаха да застреля децата от училището, дворът на което граничи с двора на имота, в който живее. Петко Петков е отправил заплахи и закани за физическа саморазправа с ученици от училището и със самия директор, като е подчертал, че е ловец от 10 г. Състоянието на мъжа е определено като нестабилно и агресивно.
Случаят обаче датира от 2011 г., от когато Петков многократно подава жалби за това, че децата го тормозят. От тогава не е излизал от дома си. От тогава са и фактите, че се барикадира в дома си, заплашва съседи, има данни за стрелби. На прозорците на дума му имало радиатори.
Лазаров посочи още, че е имал 4 броя оръжия. Има издадено разрешително от 2009 г., изтекло през 2012 г. На 3 февруари от полицията в Горна Оряховица са се опитали да проверят оръжието, но не са пуснати в дома му. Заплашвал, че ще се стреля.
Отговорност без упреци
Главният секретар каза, че след като се направят необходимите анализи, в МВР ще бъде решено кой носи отговорност за операцията. Той каза, че не иска да политизира ситуацията и да упреква някого. Лазаров заяви в предаването "Лице в лице" на bTV, че би си подал оставката, ако се окаже, че носи отговорност за случилото се.
По думите му през 2012 година е било преценено, че акция по задържането на Петков е опасна за спецполицаите. Главният секретар посочи, че само един човек в МВР е имал възможност да отмени подобна акция, но отказа да уточни точно кой. Пред bTV той намекна, че това е предшественикът му Калин Георгиев.
"Ако оставката ми реши някои въпрос, ще си я подам. Аз си поех отговорността и след възникване на инцидента отидох на място, операцията продължи и приключи без да пострадат мирни граждани", коментира Лазаров. Той сподели, че тази вечер ще отиде при ранените полицаи във ВМА.
Районна прокуратура-Горна Оряховица е поискала разрешение за обиск на дома на Петков и изземане на огнестрелните оръжия. По-късно днес боеприпасите бяха унищожени чрез контролирани взривове. На 10 февруари 2012 г. районната прокуратура е отправила искане за настаняване на Петков в психиатрия.
По думите на Лазаров, майката на психично болния мъж го е снабдявала с вода, боеприпаси, придвижвала е жалбите му. Главният секретар на МВР поясни, че нямало как акцията да бъде проведена в малките часове на нощта, тъй като законът не позволява, а и ако униформените влязат с фенери, стават по-лесна мишена.
Светлозар Лазаров беше категоричен пред bTV, че ако бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е човекът, който иска оставката му и го критикува, това би го мотивирало да не я подава и да продължи да работи.