„Дълбоко съм убеден, че не може да се говори за виновно поведение на моряците от кораба „Вежен“.
Това каза в интервю за предаването „Защо, господин министър“ външният министър Георг Георгиев.
„Знаем, че е имало много силна буря вечерта, когато евентуално е бил скъсан този кабел. От тази гледна точка може да става въпрос за някакъв инцидент заради метеорологичните условия“, допълни министърът.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Швеция задържа българския кораб по подозрение в саботаж – за умишлено скъсан оптичен кабел в Балтийско море.
Георгиев припомни, че вчера на плавателния съд се качи консулът ни в Швеция Стефан Стойков и прекара 3 часа с моряците.
„Те са в добро здравословно състояние, в добро разположение на духа“, уточни външният министър.
Той обяви отново, че срещу моряците ни няма повдигнати обвинения и те са свободни да напуснат кораба, но по свое желания са останали на него.
По думите му фактът, че моряците не напускат плавателния съд и съдействат на разследването показва, че те няма от какво да се притесняват.
„За нас е важно бързо да се стигне до развитие на ситуацията – позитивно, защото сме уверени в невинността на нашите моряци“, обяви външният министър.
Помощта за Украйна
„Когато оръжията, говорят дипломацията се е провалила, но някои оказват, че дипломацията е тази, която може да направи така, че оръжията да замлъкнат“.
Така Георг Георгиев коментира думите на президента Румен Радев от тази седмица, че войната в Украйна няма военно решение.
„Това, което ние подкрепяме като позиция, което е и позицията на целия ЕС, е, че не биха могли да бъдат взети никакви решения за Украйна без участието на самата Украйна“, коментира още министърът.
Георгиев подчерта, че България подкрепя териториалната цялост и суверенитета на Украйна – в нейните международно признати граници.
„Народното събрание е взело решение по отношение на нашата политика спрямо Украйна. За момента подходът остава непроменен“, обяви той относно подкрепата на страната ни за Киев.
На въпроса дали ще има промяна относно военната помощ за Украйна, с която коалиционният партньор в момента на ГЕРБ – БСП, има проблем, външният министър отговори: „Затова казах, че Народното събрание взима решения по това отношение – ако то постанови друго, съответно правителството ще се съобрази“.
Отношенията със Северна Македония
По последна информация София и Скопие отново няма да честват заедно рождението на Гоце Делчев на 4 февруари.
„Не сме получили покана за съвместно честване. Последното (съвместно честване) беше, след като се сключи Договорът за приятелство и добросъседство – 2017 г., ако не се лъжа“, коментира външният министър.
На въпроса дали отново ще има напрежение между двете страни по време на честванията той каза, че се надява да не станем свидетели отново на сцени на насилие.
„Ние винаги сме казвали, че историята трябва да ни обединява, не да чертае между нас линии“, допълни външният министър.
Той припомни, че т.нар „френско предложение“ от 2022 г., което предвижда българите да бъдат вписани в Конституцията на Северна Македония, е споразумение между целия Европейски съюз (ЕС) и Скопие.
„Тук говорим за ангажименти, които далеч надхвърлят двустранен спор. Говорим за нещо, с което са се съгласили всички държави членки на ЕС и Република Северна Македония. Ако ангажиментите не бъде спазен, Европейският съюз няма как да продължи пътя на присъединяване на РСМ“, подчерта Георг Георгиев.
Той определи отношенията между София и Скопие като „специфични“.
Гледайте целия разговор във видеото!
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK