Бившият шеф на нидерландското разузнаване Дик Схоф положи във вторник клетва като министър-председател на Нидерландия, начело на дясно коалиционно правителство, натоварено със задачата да прилага най-строгата досега имиграционна политика на страната.

Повече от седем месеца след убедителната изборна победа на крайнодесния лидер Герт Вилдерс, която изненада страната и цяла Европа, Схоф стана приемник на Марк Рюте, който беше на власт от 2010 г. Рюте беше назначен за генерален секретар на НАТО, предава БТА.

Схоф представи министрите си на нидерландския крал Вилем-Александър под позлатения таван на кралския дворец в Хага. Всеки от тях направи по една крачка, за да се закълне във вярност на суверена и на конституцията.

"Очаквам с голямо нетърпение да се захвана за работа като премиер", написа Схоф в социалната мрежа X,

"За една сигурна и справедлива Нидерландия, със социална сигурност за всички. Контролирана миграция, диалог, ясен избор. Можете да разчитате на мен", добави той.

Марк Рюте

 

Вилдерс беше принуден да се откаже от амбицията си да стане министър-председател, след като някои партии заплашиха да се разграничат от него заради известната му антиислямска и евроскептична позиция.

Вместо това четирите коалиционни партии се споразумяха, че техните лидери няма да бъдат част от правителството, и беше намерен компромис в лицето на 67-годишния Схоф, който е безпартиен.

Той "ще трябва да се постарае да държи под контрол идеологическите и личните конфликти", коментира пред АФП Сара де Ланге, преподавателка по политически плурализъм в Амстердамския университет.

Според публикувано във вторник проучване на "Ипсос", общественото доверие в правителството се е повишило до 42 процента, в сравнение с доста ниското ниво от 29 процента през септември 2022 г.

Схоф заяви, че е решен да изпълни плановете на коалицията, които целят да въведат най-строгата досега политика за приемане на бежанци и пакет от мерки за ограничаване на миграцията.

Марк Рюте

В коалиционното споразумение от 26 страници, озаглавено "Надежда, смелост и гордост", се призовава също така да се разгледа идеята за преместване на нидерландското посолство в Израел от Тел Авив в Йерусалим.

Схоф заяви, че иска да бъде "министър-председател за всички холандски граждани".

"Аз съм безпартиен. Не виждам как ще бъда държан на каишка от Вилдерс", посочи той.

"Като се има предвид огромния му опит начело на правителствени агенции, той със сигурност знае как да защити позицията си", казва Де Ланге.

"Остава въпросът как ще реагира, ако Вилдерс се опита да го постави под натиск, като публично критикува работата му в социалната мрежа X”, добави тя.

Схоф е играл ключова роля в различни кризисни ситуации, включително в разследването след свалянето на полет MH17 на Малайзийските авиолинии през 2014 г. над Украйна. По това време той е бил ръководител на антитерористичната агенция на Нидерландия.

Всички 298 души на борда бяха убити - 196 от тях нидерландци - от ракета от произведена в Русия ракетна установка "Бук", изстреляна от територия, държана от проруски бойци.

Бивш член на Партията на труда, Дик Схоф се ползва с подкрепата на лидера на лявата опозиция Франс Тимерманс, който въпреки това го определи като "ясен кандидат на Вилдерс".

Завоят надясно в Нидерландия идва на фона на възхода на крайнодесните партии в няколко европейски държави, като Франция, където "Национален сбор" (НС) излезе начело на първия тур на парламентарните избори в неделя.

В Нидерландия предаването на властта слага край на 14-годишния мандат на Марк Рюте в "Турет" - канцеларията на министър-председателя в Хага, след като постави национален рекорд по продължително управление.

Мандатите му като министър-председател не минаха без трудности, но той успя да се задържи на власт, спечелвайки си прозвището "Тефлоновия Марк" заради способността си да устоява на скандали.