Евродепутатите искат да видят мащабен пакет в подкрепа на европейската икономика след кризата с COVID-19, включващ облигации за възстановяване, съобщиха от пресслужбата на Европейския парламент.

Парламентът приветства фискалните мерки на ЕС и подкрепата за ликвидността за справяне с пандемията в приета днес резолюция. Отвъд това, което вече е предприето, Европа се нуждае от мащабен пакет за възстановяване и реконструкция, който да се финансира от увеличаване на дългосрочния бюджет (МФР), чрез съществуващите фондове и финансови инструменти на ЕС, както и чрез „облигации за възстановяване“, гарантирани от бюджета на ЕС, заявяват евродепутатите. Европейският зелен пакт и цифровата трансформация трябва да бъдат в основата й, за да се даде тласък на икономиката, подчертаха евродепутатите.

Фонд на ЕС за солидарност във връзка с коронавируса

Евродепутатите също призовават за постоянна Европейска презастрахователна схема и създаването на фонд на ЕС за солидарност във връзка с коронавируса в размер на поне 50 млрд. евро.

Този фонд би подкрепил финансовите усилия предприети от сектора на здравеопазването във всички държави членки по време на настоящата криза, както и бъдещи инвестиции, така че здравните системи да станат по-устойчиви, като вниманието се насочи към най-нуждаещите.

Повече правомощия на ЕС да действа в случаи на трансгранични заплахи за здравето

Съвместни европейски действия са ключови за борбата с пандемията от COVID-19. Съюзът трябва не само да излезе по-силен от тази криза, но неговите институции трябва също да получат правомощия да действат, когато има поява на трансгранични заплахи за здравето.

Това би им позволило да координират незабавно отговор на европейско равнище и да насочат необходимите ресурси към местата, на които са най-необходими, независимо дали става въпрос за материална помощ като маски за лице, кислородни апарати и лекарства или финансова помощ.

Евродепутатите също изразиха подкрепа за увеличаване на производството на ЕС на ключови продукти като лекарства, фармацевтични съставки, медицински изделия, оборудване и материали, за по-добра подготовка в случаи на бъдещи глобални сътресения.

Границите трябва да останат отворени за стоки от първа необходимост

Членовете на ЕП настояват вътрешните границите на ЕС да останат отворени за гарантиране движението на защитни екипировки, медицинско оборудване, храни и стоки от първа необходимост. Единният пазар на ЕС е източникът на нашия „колективен просперитет“ и ключов елемент от непосредствения и траен отговор на кризата от COVID-19, подчертаха те.

Парламентът също призова за създаването на европейски механизъм за реагиране в областта на здравеопазването, който да осигури по-добри ответни действия при бъдеща здравна или санитарна криза. Общо оборудване, материали и запаси от лекарства трябва да могат бързо да бъдат мобилизирани в защита на живота на гражданите. Евродепутатите също призовават за допълнително финансиране от ЕС с цел ускоряване на научните изследвания за намирането на ваксина.

Координиран подход след вдигането на ограничителните мерки

Евродепутатите подчертаха необходимостта от координиран подход в ЕС, с цел да се избегне повторно разпространяване на вируса. Те призовават държавите на ЕС съвместно да разработят критерии за вдигане на карантината и другите извънредни мерки. Призовават Комисията да стартира ефективна изходна стратегия, включваща широкомащабно тестване и доставяне на лични предпазни средства за възможно най-голям брой граждани.

Състоянието на правовата държава и демокрацията в контекста на COVID-19 в Европа: Унгария и Полша

Евродепутатите изразяват сериозна загриженост относно предприетите действия от унгарското правителство за удължаването на извънредното положение в страната за неопределен срок и за намаляването на контрола върху извънредното положение от страна на парламента.

Те допълнително подчертават, че решението на полското правителство да промени избирателния закон е незаконосъобразно и провеждането на президентските избори в разгара на пандемията е напълно несъвместимо с европейските ценности.

Te призовават Европейската комисия спешно да извърши оценка на това дали извънредните мерки са в съответствие с Договорите на ЕС и да използва всички налични инструменти и санкции на ЕС, включително бюджетни, за да се справи с това сериозно и продължително нарушение. Съветът на ЕС трябва да включи обратно в дневния си ред дебати и процедури свързани с текущите процедури по член 7 срещу Полша и Унгария.

Европейски информационен източник за справяне с дезинформацията

И накрая, резолюцията подчертава, че дезинформацията относно COVID-19 е сериозен проблем за общественото здраве. Следователно, ЕС трябва да създаде европейски информационен източник, който да гарантира, че всички граждани имат достъп до точна и проверена информация. Евродепутатите също призовават дружествата в областта на социалните медии проактивно да предприемат необходимите мерки за спиране на дезинформацията и словото на омразата свързани с коронавируса.

Текстът беше приет с 395 гласа „за“, 171 гласа „против“ и 128 гласа „въздържал се“.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19