"Нотр Дам" е спасена от пълен крах. Щетите от огъня, обхванал снощи един от символите на Франция и на Европа, обаче са огромни.
В Страстната седмица за католиците огънят унищожи кулата-стрела и голяма част от покрива на катедралата. След часове борба с пламъците, пожарът вече е потушен.
След драматичната нощ, Франция започва кампания за възстановяване на храма. От дарения вече са събрани стотици милиони евро.
Властите засега изключват умисъл и смятат, че злополука е най-вероятната причина за пожара.
За момента само роботи с камери могат да влизат в сградата, тъй като покривът е почти напълно разрушен и сводовете остават много опасни. Заради риска от срутвания, поне още 48 часа ще продължат работите по укрепване на най-засегнатите места, а около стотина пожарникари са все още там, за да предпазят катедралата от евентуални нови огнища.
Картината край Сена, пред която светът притихна.
За минути пламъци погълнаха емблематичната кула и по-голямата част от покрива на „Нотр Дам”, изграден преди векове от 1300 дъбови греди.
Парижани спонтанно запяха молитви към Божията майка на фона на горящия храм.
Часове наред огнеборците се опитваха да надвият огъня и с помощта на водите от Сена. В ранните часове на деня основната конструкция бе спасена.
Оцеляват най-важните реликви и елементи от интериора – златният кръст над олтара, витражите с житието на Исус, вековният орган.
„Със съвместни усилия бяха изнесени най-ценните реликви, особено короната от тръни и туниката на Св. Луи – всички те са спасени и са в кметството”, съобщи министърът на културата.
Френският президент Еманюел Макрон обеща, че вековната катедрала ще бъде възстановена:
„Нашата парижка Света Богородица е нашата история, нашата литература, нашето вдъхновение. Мястото, където сме изживели най-славните си мигове. Епидемиите, войните, нашето освобождение. Това е катедралата на всички французи, дори и на онези, които никога не са идвали в Париж. И най-тържествено ви заявявам: ще изградим наново тази катедрала, всички заедно".
Огънят започва в горната част на храма, която е в ремонт. Преди пожара на място са работили 15 строители, които ще бъдат разпитани.
Някои от най-големите платна все още се намират вътре в катедралата. Именно заради големите размери тези произведения вчера не са могли да бъдат изнесени по време на потушаване на пожара, а спасените произведения пък, които миналата нощ бяха закарани в кметството на града вече се пренасят към Лувъра.
Непосредствено до „Парижката Света Богородица” се намират някои от най-луксозните сгради в Париж. Цената за квадратен метър започва от 20 хиляди евро и често няма ограничения. Там се намират и световноизвестни ресторанти с гледка към катедралата.
Яник още не може да повярва, че живее тук. Бил е социално слаб, но сега работи за парижкото кметство, което му предлага квартира срещу грижи за обществена безплатна баня за бездомници.
„Това е парадоксът на този квартал – събира най-богатите хора и и най-бедните, бездомници, които идват тук поне да се измият”, казва Яник, управител на център за социално слаби.
От прозореца на квартирата си Яник вижда катедралата. Твърди, че познава всеки детайл от фасаедата.
Кулата-стрела, създадена през 11-ти век, която се срути, никога не може да бъде възстановена каквато беше. Пред очите ми огънят погълна покрива и той изчезна. Изпитвах болка, докато гледах”, сподели Яник.
Той е вярващ и признава, че от вчера се пита дали пожарът не е някакво проклятие.
„В нашия център приемаме около 200 души на ден, за да се изкъпят. Много голяма част от тях не са християни, има много мюсюлмани, от всякакви религии са. Всички са потресени. Катедралата, както и Триумфалната арка, е символ на Париж, на Франция”, допълни той.
Яник получава минималната заплата, но е предвидил до края на седмицата да направи дарение за възстановяването на катедралата. Всеки жест сега е важен, смята той.