Начало на срещата на върха на ООН, посветена на климата. Разговорите на световните лидери се определят като последна възможност да се предотврати глобална екологична катастрофа.
Хиляди политици, екоактивисти и журналисти се събраха в най-големия шотландски град Глазгоу за конференцията на ООН за климатичните промени.
Въпреки отсъствието на лидерите на Русия и Китай, близо 130 държавни и правителствени ръководители започнаха работа днес. Те ще работят по набелязаната цел глобалното затопляне да не надвишава 1,5 градуса по Целзий.
В залата България беше представена от премиера Стефан Янев и посланикът ни във Великобритания, Марин Райков.
Още в първите думи на форума беше изразена тревога за бъдещето на света.
„Просто е – ще действаме ли, ще предприемем ли необходимото, ще приемем ли огромната възможност пред нас или ще оставим бъдещите поколения да страдат“, каза американският президент Джо Байдън.
Въпреки, че още през 2015 година беше решено богатите страни да отделят по 100 милиарда долара на година за да подпомагат по-бедните в прехода към зелена икономика, този ангажимент не се изпълнява. Замяната на изкопаеми източници на енергия с възобновяеми е другия основен въпрос на форума. Темата е от изключителна важност за българската енергетика и е в синхрон с мерките заложени в Плана за развитие на Българиям представен в Брюксел, отнасящи се до бъдещето на „Марица Изток“.
„Това е нашата отговорност - да покажем и на бизнеса и на обикновения българин че всичко това, което се прави целенасочено и систематично“, коментира Стефан Янев.
Служебният премиер се очаква утре да говори пред участниците в Срещата на върха.