В Глазгоу започна световна среща за климата. Форумът, смятан за най-важният след Парижката конференция, има за цел да постави глобалното затопляне под контрол.
Целта е глобалното затопляне да се ограничи до 1,5 градуса до 2100 г. Светът обаче е на път да достигне затопляне от 2,7 градуса, което според ООН може да доведе до "климатична катастрофа".
Британският премиер Борис Джонсън заяви, че предизвикателствата са големи, но няма причини за протакане. Днес държавните и правителствените лидери на близо 130 държави ще обсъдят какъв е практическият път за решаване на проблемите с климата.
Началото на срещата бе дадено в неделя от председателя на конференцията и британски държавен министър Алок Шарма и от бившия външен министър на Мексико Патрисия Еспиноса. На срещата ще присъства и българския служебен мин.-председател Стефан Янев.
В Глазгоу страните по конвенцията след няколко неуспешни опита отново ще се опитат да се споразумеят за правилата за прилагане на Парижкото споразумение, както и да осигурят стабилно предоставяне на помощ в размер от 100 млрд. долара годишно на икономически най-слабо развитите страни от зеления преход. До голяма степен COP26 ще се превърне във витрина за компании, разработващи и внедряващи зелени технологии, както и за финансови институции и инвеститори, които обмислят да вложат средства в нисковъглеродно икономическо развитие, което се превръща в световна тенденция.
По данни от наблюдения на Междуправителствената експертна група по проблемите на климата, водени от 1850 г., през последните 100 г. климатът на Земята претърпява огромни промени. Изсичането на горите и използването на горива като петрол, въглища и газ увеличава концентрацията на парникови газове в атмосферата, което е една от причините за глобалното затопляне. Същевременно хиляди протестиращи от цял свят пристигнаха в Глазгоу, за да окажат натиск върху политиците за спешни действия за спасяване на планетата.
Протести под най-различна форма – от походи до стачки, от окупиране на сгради до блокиране на пътища – са сред арсенала на активистите. Очаква се през следващите две седмици броят на протестиращите да достигне 100 000 души. Това е и причината за изключителните мерки за сигурност, съпътстващи конференцията, която ще продължи до 12 ноември.