Целувките при хората са еволюирали като символичен израз на любовта от поведението на обгрижване, наблюдавано при древните човекоподобни маймуни, се казва в ново обширно проучване, пише Индипендънт.

Целувката е универсален начин, чрез който хората от различни цивилизации и общества са показвали привързаност, интимност или социално обвързване, най-често по начин, който е регулиран от културните конвенции.

Публикувано миналата година проучване посочва Месопотамия отпреди около 4500 години като едно от най-ранните известни места, където целувката е била „утвърдена практика“.

Хиляди глинени плочки, възстановени от ранни човешки култури, живели между реките Ефрат и Тигър в днешен Ирак и Сирия, разкриват, че по това време целувката се е смятала за част от романтичната интимност.

 

Как точно нашият вид е започнал да изразява обичта си по този начин обаче остава предмет на дискусия.

Снимка: iStock

Една от теориите предполага, че целувката е еволюирала от грижовните поведения, при която грижещите се за бебетата ги хранят с предварително сдъвкана храна.

Друга смята, че целувката е еволюирала като вид тест за съвместимост, при който потенциалните партньори са се опитвали да „се дегустират“.

В новото изследване, публикувано в списание Evolutionary Anthropology, учените са направили цялостен преглед на съществуващите хипотези, за да проучат корените на това интимно поведение при хората.

Анализът разглежда и паралели в животинския свят на поведение, сходно по форма и функция с човешкото целуване.

Изследователите забелязват, че последният акт на обгрижване при маймуните включва изпъкнали устни и леко засмукване, за да се отстранят остатъците от храна.

Това отразява контекста и функцията на съвременната човешка целувка, казват те.

„Това, което някога е било времеемък и трудоемък ритуал за затвърждаване и укрепване на близки социални връзки, постепенно се е компресирало, докато последната целувка на се е превърнала в кристализиран символ на доверие и принадлежност“, казват те.

С тази теория учените предполагат, че целувката се е установила сред предците на човекоподобните маймуни, когато те са започнали да прекарват значително време на земята, далеч от дърветата.

Това може да е станало „едва след като“ древните климатични промени са изместили екологията от гористи местообитания към по-сухи и открити пейзажи, казват изследователите.