Хората с плаки в кръвоносните съдове имат по-високо количество микроскопични пластмасови частици в тях в сравнение с хора с нормални артерии, установи американско изследване, цитирано от сайта Heart.org.

Това увеличение е значително по-високо при хора, които са преживели инсулт или временно загубване на зрение поради запушени кръвоносни съдове, според предварителното изследване, представено на сесия на Американската сърдечна асоциация в Балтимор.

Микро- и нанопластмасите са малки парченца пластмаса, създадени в индустриални процеси или получени от по-големи пластмасови предмети, които се разграждат в океана или почвата. Докато микропластмасите понякога са видими, нанопластмасите са невидими с просто око. Това ги прави по-лесно разпространяеми и способни да проникват в клетки и тъкани на живи организми. Изследователите предлагат терминологията постепенно да премине към "нанопластмаси", тъй като именно това по-точно описва обекта на изследване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Това е много тревожно откритие. До този момент не сме предполагали, че натрупването на микропластмаса в организма може по някакъв начин да повлияе на риска от инсулт. Дори и все още да не разбираме точно как тази връзка между пластмасата и болестта действа, самият факт на откритието ще ни позволи да създадем подходи, насочени към предотвратяване на инсулти“, коментира откритието професор Карен Фури от Университета Браун в САЩ.

Откритието е направено от група американски лекари под ръководството на професор Матю Кемпен от Университета на щата Ню Мексико (САЩ), докато изучавали холестеролни плаки, извлечени от сънните артерии на 48 пациенти, преживели инсулт, транзиторна исхемична атака или временна амавроза. Преди година лекари от Италия открили частици микропластмаса в подобни натрупвания в артериите на пациенти, което подтикнало проф. Кемпен и колегите му да проучат как тяхното присъствие влияе на развитието на атеросклероза.

За целта учените измерили количеството микропластмаса в стените на сънните артерии на пациенти, преживели инсулт, както и на здрави хора на сходна възраст и носители на ранни форми на атеросклероза. Тези измервания показали, че в холестероловите плаки на пациентите с атеросклероза е имало 16 пъти повече пластмаса, отколкото в артериите на здравите участници, а при болните, преживели инсулт, концентрацията ѝ била 50 пъти над нормата.

Както отбелязват изследователите, това подкрепя хипотезата, че развитието на атеросклероза способства натрупването на нано- и микрочастици пластмаса в стените на артериите, което потенциално може да ускори развитието на това заболяване.

Причините и механизмите на това все още не са известни, но направените измервания изключват, че причината може да е във въздействието на пластмасата върху възпалителните процеси в стените на съдовете.

„Резултатите от нашите наблюдения показват, че микро- и наночастици пластмаса не просто способстват натрупването на холестерол в стените на съдовете, но и въздействат на тези отлагания по значително по-сложен и нетривиален начин. Това подчертава важността от изследването на тяхното въздействие върху организма, включително взаимодействието между имунната система и кръвоносните съдове“, обобщава доцент Рос Кларк от Университета на щата Ню Мексико.

През последните десетилетия учените откриват огромни количества пластмасов отпадък и микропластмаса не само в реки и езера, но и в много отдалечени райони на Световния океан, където се образуват гигантски отпадъчни петна. Частици от пластмаса наскоро бяха открити на дъното на Марианската падина и на връх Еверест, където са били занесени от вятъра, валежите и дълбочинни течения. Частици от пластмаса бяха открити и във въздуха, издишан от делфини и китове.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK