През последните години микропластмасата привлече значително внимание. Открита е в реки, езера и океани, дори и в чешмяна и бутилирана вода.

Конвенционалните методи за пречистване на вода срещат трудности при ефективното премахване на микропластмаси с различни размери и форми. Извличането на малките частици изисква изключително фини филтърни мрежи, които драстично намаляват ефективността на филтъра.

Те също са неефективни във водни басейни на открито като езера, реки или океани, пише TechXplore.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Д-р Сеонг Джин Ким и Мьонг-Ун Мун от Центъра за изследване на екстремни материали към Корейския институт за наука и технологии (KIST) са разработили нова технология за отстраняване на микропластмаса, предлагайки обещаващо решение на този нарастващ проблем. Те са разработили плаващ дрон, оборудван с хидрофилни зъбни структури (с афинитет към водата) за отстраняване на микропластмасата.

Изследването е публикувано в списанието Advanced Science.

Снимка: iStock

Дизайнът образува воден мост между зъбните структури, който увеличава максимално повърхностното напрежение, улавяйки микропластмасата.

Този подход позволява премахването на микропластмаса с размери от 1 микрометър (μm) до 4 милиметра. Справя се с предизвикателствата, пред които са изправени традиционните методи за филтриране и осигурява надеждна работа без риск от запушване. Технологията е постигнала над 80% ефективност при извличане на различни видове микропластмаси.

Плаващия дрон може да се използва за премахване на микропластмаса в реално време от големи водни басейни, като се движи автономно и да пречиства качествено водата, подобно на домакинска прахосмукачка робот.

Тази технология може да бъде приложена не само към плаващи дронове, но и към стационарни системи за пречистване на вода. Също така може да се разшири до филтърно устройство за домашно пречистване на вода, което хората могат да използват в ежедневието си“, каза д-р Мун.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK