Германия потвърди присъдата на 99-годишна бивша секретарка на командир от СС в нацистки лагер по време на Втората световна война. Ирмгард Фурхнер е призната за съучастник в над 10 000 убийства в концлагера Щутхоф.

Снимка: Reuters

Федерален съд отхвърли обжалването на германката, която през декември 2022 г. получи двугодишна условна присъда от съд в град Ицхо, провинция Шлезвиг-Холщайн.

На жената бяха повдигнати обвинения, че с действията си е допринасяла за функционирането на нацисткия концлагер на територията на съвременна Полша, а близо до град Гданск.

Германката беше призната за виновна за съучастие в убийство по 10 505 дела и за съучастие в опит за убийство в пет случая, съобщава БТА.

Снимка: Getty Images

На изслушването във Федералния съд в Лайпциг през юли адвокатите на Фурхнер поставиха под съмнение дали тя наистина е била съучастник в убийствата, извършени от командира на лагера и други високопоставени служители, и дали наистина е била наясно какво се случва в Щутхоф.

Съдиите в Ицхо са убедени, че Фурхнер е „знаела и чрез работата си като стенограф в канцеларията на командира на концлагера в Щутхов от 1 юни 1943 г. до 1 април 1945 г. умишлено е подкрепяла факта, че 10 505 затворници са били жестоко убити чрез обгазяване, чрез неблагоприятни условия в лагера“, чрез превоз до лагера на смъртта в Аушвиц и чрез изпращането на затворниците на маршове на смъртта към края на войната.

Снимка: Getty Images

 

 

 

Първоначално Щутхоф е служил като сборен пункт за евреи и други поляци, които да бъдат изведени от Гданск, а по-късно приема функцията на „трудово-възпитателен лагер“.

Снимка: Getty Images

В него работници, предимно граждани на Полша и на Съветския съюз, са били изпращани насилствено да излежават присъдите си. Много от тях обаче намират смъртта си там.

 

 

От средата на 1944 г. в лагера са изпратени десетки хиляди евреи от гетата в Прибалтика и от Аушвиц, наред с хиляди поляци, въвлечени в нацисткото потушаване на Варшавското въстание. Така повече от 60 000 души са били убити в Щутхоф.

Снимка: Getty Images

По време на първоначалното разследване прокурорите заявиха, че делото на Ирмгард Фурхнер може да е последното по рода си.

Снимка: Getty Images

Въпреки това още три дела са в процес на разглеждане в различни части на страната, заявиха от централната прокуратура на Държавната съдебна администрация за разследване престъпленията на националсоциализма в Лудвигсбург.

Случаят на Фурхнер е един от няколкото през последните години, които се основават на прецедент, създаден през 2011 г. с осъждането на бившия автомобилен работник в Охайо Джон Демянюк като съучастник в убийство по обвинения, че е служил като пазач в лагера на смъртта Собибор. Демянюк, който отрече обвиненията, почина преди жалбата му да бъде изслушана.