Пет турски синдиката на медиците, представляващи над 250 хиляди здравни служители, лекари и друг медицински персонал, стачкуват днес, предаде Ройтерс.

Медиците протестират срещу ниските заплати и тежките условия на труд на фона на срива на валутата.

Стотици здравни работници, включително лекари, сестри, медицински персонал и лаборанти, се събраха в Истанбул и отправиха призив към правителството за оставка. Медици от всички 81 турски окръга се включиха в стачката, обяви водещият синдикат Турска асоциация на медиците (TTB).

В последните дни в Турция се съобщава за около 20 хиляди новозаразени с COVID-19 и по около 180 смъртни случая дневно. Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа заяви в събота, че в страната са засечени шест случая на варианта "Омикрон" на коронавируса.

Демонстрантите днес скандираха "Искаме да живеем и да направим така, че другите да живеят", "Свободен и равен достъп до здравеопазване за всички", "Не можем да дишаме".

Здравните работници се оплакаха от ниските заплати на фона на спада на лирата и високата инфлация.

Здравното министерство не спазва обещанията си. Искаме увеличение на заплатите, което поне да се припокрива с инфлацията, каза лаборантът Айдън Ерол.

Турската асоциация на медиците обяви, че здравните работници са все по-разочаровани от действията на правителството по отношение на борбата с коронавируса, липсата на прозрачност за данните за инфекциите и смъртните случаи от COVID-19 и липсата на адекватни мерки за защита на здравния персонал.

Медицинските работници искат да напускат страната заради ниските заплати, дългите смени и риск от насилие. Над 100 000 лекари са били нападнати физически и вербално през последните 11 години и най-малко десет лекари са били убити от пациенти, обявиха от TTB.

Правителството не прави нищо, за да спре насилието към медицинските служители. Не се чувстваме сигурни в болниците.

Стачките ще продължат, а напускането на служители от държавните болници също ще продължи, каза лекар, участващ в стачката.