Световните финансови лидери призоваха Гърция да постигне споразумение с международните си кредитори и да избегне един катастрофален фалит, който би разтърсил все още възстановяващата се от рецесията глобална икономика, предаде Асошиейтед прес.
Това стана на завършващите днес пролетни сесии на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ) във Вашингтон. Евентуалното изпадане на Гърция в неплатежоспособност ще създаде в непосредствен план затруднения за нея и ще навреди на световната икономика, предупреди в реч пред МВФ министърът на финансите на САЩ Джейкъб Лу.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги призова Атина да положи много повече усилия, при това спешно. Отговорът на кризата е в ръцете на гръцкото правителство, подчерта Драги, цитиран от Франс прес.
В същото време той увери, че еврозоната е по-добре екипирана в сравнение с 2010-2012 г., в случай че ситуацията се влоши. Драги каза, че икономическото състояние на еврозоната се подобрява, след като ЕЦБ е започнала да купува държавни облигации, за да понижи лихвените проценти и да стимулира растежа, предаде още АП.
Като отчете и благоприятния ефект от поевтиняването на петрола, Драги прогнозира постепенно ускоряване и разширяване на обхвата на икономическото възстановяване.
Гърция не бе единствената страна, която си навлече критики по време на пролетните сесии на МВФ и СБ. Американският министър на финансите предупреди Южна Корея, Германия, Китай и Япония да положат повече усилия за повишаване на вътрешното потребителско търсене, а не да разчитат на износа за Съединените щати и други държави за икономически растеж.
Китай и Япония на свой ред се оплакаха, че САЩ все още не са приели законодателство за влизане в сила на промени в МВФ, които са блокирани вече пет години. Те предвиждат увеличаване на ресурсите на международната финансова институция за реагиране на кризи и увеличаване на тежестта на бързоразвиващи се икономики като Китай, Индия и Бразилия при гласуванията.