Някои са се сражавали като партизани в кървавите балкански конфликти от 1990-те, срещу танкове и артилерия. Други са израснали под влиянието на радикалния ислям, завладял обеднелите райони и държави на Балканите, населени с мюсюлмани.

Днес опитните войни и техните млади последователи напускат Балканите, за да се присъединят към сирийските бунтовници на предните линии. Мнозина се завръщат у дома в чували за трупове, често без семействата им да знаят, че са се сражавали във войната.

С тези думи започва репортажа на журналиста от АФП Исмет Хаждари, озаглавен „Бившите балкански партизани се присъединиха към сирийските бунтовници” и посветен на растящото влияние на т. нар. „джихадистки мрежи” на Балканския полуостров.

Материалът описва случая на албанката Мигена Маликай, която не е получавала новини за съпруга си Халил от ноември, когато й е каза, че отива да търси работа в Турция. През юни жената получава СМС, в който я известяват, че Халил е бил убит по време на сражения в Сирия.

Мигена Маликай не иска да говори пред агенцията, за разлика от майката на Ермал Ксело, която научила за участието на сина във войната, когато получила останките на 35-годишния мъж, който също обявил, че ще търси работа в Турция.

Илир Кула, експерт по сигурността от Албания заявява пред АФП, че „най-малко 300 албанци от Албания, Косово и Македония са заминали за Сирия, за да воюват в „свещената война в Сирия”.

Секретен доклад на косовските сили за сигурност описва „ислямски екстремисти”, които заминават за Сирия на малки групи „от по двама трима” твърдейки, че „отиват на помощ на своите събратя”.

През май улиците в град Нови Пазар, в населения предимно с мюсюлмани сръбски район Санджак, са били покрити с некролози за Елдар Кудакович, 27-годишен местен мъж, убит при боевете за сирийския град Алепо.

Въпреки това, съобщенията за смъртните случаи не отказват балканските доброволци, коментира АФП.

Агенцията цитира думите на 40-годишен баща на три деца, който се подготвя да замине за Сирия и да влезе в страната нелегално.

„Ако Русия, Иран и „Хизбулла” не се колебаят да защитават режима на Башар Асад, който избива собствените си граждани, дори децата, защо трябва ние да се колебаем да помогнем на сирийците”, казва мъжът, пожелал анонимност.

Друг, който планира да замине за Сирия е бившия снайперист от Армията за освобождение на Косово, също неназован, който заявява, че се е подготвил да се включи в битките, „заедно с други бойни другари, експерти по различно въоръжение”.

Експерт по религиозните въпроси разказва пред АФП, че набирането на доброволци за Сирия в Косово, се осъществява посредством салафистка секта, известна с консервативния си подход към исляма.

Въпреки това набирането се осъществява на доброволни начала, като често пъти салафистите се срещат тайно.
Ислямската общност на Косово, най-високопоставена религиозна институция в страната твърди, че няма нищо общо с доброволците.

Експерти посочват, че влошаващата се икономическа ситуация на Балканите – със средно ниво на безработицата над 20 % за целия регион” – е допринесло за радикализирането на младите.