Размяна на взаимни заплахи със санкции между Запада и Русия започна във вторник, след като президентът Владимир Путин подписа споразумението за присъединяване на Крим към Руската федерация.

„Въведените от САЩ и ЕС санкции са абсолютно недопустими и няма да останат без последствия”, заяви руският външен министър Сергей Лавров на държавния секретар на САЩ Джон Кери в телефонен разговор, състоял се по инициатива на САЩ, както гласи съобщение на руското Външно министерство.

Заради решението на Крим да се присъедини към Русия, вчера САЩ и ЕС наложиха санкции срещу 21 руски и украински високопоставени служители, сред които е вицепремиерът Дмитрий Рогозин. Подобни мерки са без прецедент в отношенията между ЕС и Русия след разпадането на СССР през 1991 г.

„Жителите на Крим направиха демократичния си избор в съответствие с международното право и Устава на ООН. Русия приема и уважава този избор”, заявил Лавров в коментар за референдума в Крим в неделя, на който бе взето решение за присъединяване към Русия.

„Нужно е да се сложи край на провокациите на ултранационалистическите и радикалните сили към рускоезичното население на Украйна”, заявил Лавров по линия на поддържаната от Русия теза. „За тази цел може да се използват наблюдатели от ОССЕ или Съвета на Европа при осигуряване на безпристрастност на мандата им и ясно съгласуване на местата и условията на разполагането им в различни райони на Украйна", се казва в изявлението на руското външно министерство.

Лавров и Кери също така са обсъдили възможности за международно съдействие за преодоляването на тежката криза в Украйна и са потвърдили готовността да продължат да обсъждат предложенията за изпълняване на споразумението от 21 февруари, което бе подписано в Киев между тогавашния президент на Украйна Виктор Янукович и тогавашните опозиционни лидери с посредничеството на външните министри на Франция, Германия и
Полша.

В същото време британският премиер Дейвид Камерън заплаши Русия със „сериозни последици поради напълно неприемливия опит на президента Владимир Путин да анексира украинския Кримски регион”. „Предприетите днес стъпки от президента Путин в опит за анексиране на Крим към Русия са крещящо нарушение на международното право и изпращат смразяващо послание из континента Европа", се казва в изявлението на Камерън.

„Напълно неприемливо е Русия да използва сила за променяне на граници на базата на псевдореферендум, произведен под дулата на руско оръжие. Президентът Путин не трябва да изпитва съмнения, че Русия ще понесе още сериозни последици и аз ще настоявам пред европейските лидери да наложат нови санкции на ЕС срещу Русия, когато се срещнем в четвъртък", заявява британският премиер Дейвид Камерън преди предстоящия Европейски съвет.

Противоречиви сигнали по въпроса за санкциите идват от Франция, която готви голяма доставка на военна техника за Москва. Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин предупреди Париж да пресметне добре собствените си загуби, преди да говори за възможно разваляне на договора за хеликоптероносачите „Мистрал".

„Вълнението около ситуацията, около Кримския полуостров, така или иначе ще отмине, а отношенията ще бъдат възстановени. Затова днес европейските политици, когато правят подобни изявления, трябва да се замислят за последствията и преди всичко за интересите на собствените си страни. Затова моля лично френският външен министър и други европейски политици да се успокоят. В противен случай ще предприемат някакви действия, които, разбира се, ще имат последствия", подчерта Рогозин. Той посочи специално, че Русия в момента не говори за ответни санкции.

Рогозин обаче отбеляза в Туитър, че Франция ще навреди на престижа си като надежден доставчик, ако реши да се откаже от продажбата на корабите „Мистрал". Той призова европейските си колеги „да не объркват още повече ситуацията". „Не знае ли нашият колега колко работни места бяха създадени във Франция благодарение на нашето партньорство?", попита руският вицепремиер - един от хората, срещу които САЩ вече наложиха санкции.

В понеделник вечерта френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че Франция може да обмисли анулиране на договора за доставка на двата кораба „Мистрал", а във вторник синдикатите на корабостроителниците STX в западния френски град Сен-Назер предупредиха държавата, че това може да има последствия за френски работни места. Според външния министър подобни санкции са част от третото ниво на санкции, което не е достигнато.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната