Две години и два месеца след смъртта на 43-годишния Светослав Василев от Пловдив, блъснат от непълнолетен с тротинетка, все още няма внесено дело в съда, пише „24 часа“.
„Най-малко пет пъти сме пускали молби в Районната прокуратура да питаме какво става, даваха ни различни обяснения. Но е факт, че извършителят не изправен пред Темида“, коментира майката на починалия Соня Игнатова.
Инцидентът става на 4 август 2023 г. на улица „Славянска“ около 22 часа. Тогава Светослав карал велосипеда си по посока бул. „Източен“. Пред него изскача 17-годишният Иван Пашев с електрическа тротинетка и го засича.
Според полицията тротинетката, управлявана от тийнейджъра е отнела предимството на Светослав. Колоездачът пада в безсъзнание и е откаран в болницата.
„Прибирах се от втора смяна, когато ми се обадиха да ми кажат, че станал тежък инцидент със сина ми. Молих се да е телефонна измама“, връща се към кошмара Соня Игнатова.
Тя и другият й син отиват в болницата. Там лекар им съобщава, че Светослав е в много тежко състояние и сърцето му е почти спряло. Праща ги към КАИЛ, където друг лекар съвсем човешки им обяснява, че около мозъка на пострадалия има събрана течност.
„На следващия ден ни казаха, че състоянието му няма подобрение. Обясниха ни, че ако предприемат отваряне на главата, не могат да бъдат сигурни, че мозъкът не е увреден. Беше на командно дишане. В неделя ни уведомиха, че в понеделник екип ще установи мозъчната му смърт. Попитаха ни дали ще се съгласим на донорство. Другият ми син Добромир от първата дума реагира положително. „Майко, така частица от брат ми ще живее“, разказа Соня Игнатова.
Медиците установят, че за донорство са били годни бъбреците и черният дроб. Те вече са присадени на пациенти в България и Румъния. Светослав е погребан на 7-ия ден след инцидента.
Повече от две години по-късно делото не е внесено в съда.
По думите на майката автотехническата експертиза установила, че вината е на водача на тротинетката.
Разследването се води от Районната прокуратура, тъй като тротинетката е индивидуално, а не моторно превозно средство. Оттам посочват, че са извършени всички необходими действия. След като материалите по делото бъдат предявени на всички правоимащи лица (на обвиняемия и на наследниците на пострадалия), наблюдаващият прокурор щe се произнесе с краен акт в законовия срок, уточняват още от обвинението.
„Тепърва ще се повдигат обвинения на Иван, който вече е на 19 години. Каквото и наказание да получи, аз съм загубила син. На какво да се надявам“, пита майката.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK



