За 2,5 г.конфликт Сирия като държава е загубила 100 млрд. долара, заяви в интервю за британския в. Гардиън сирийският вицепремиер Кадри Джамил. По думите му в момента положението в родината му е патово - нито въоръжената опозиция, нито правителствените сили могат да постигнат превес с военни средства.
Попитан какви предложения би отправило правителството в Дамаск на международна конференция за намиране на изход от кризата, Джамил отговори: "Прекратяване на интервенцията отвън, прекратяване на огъня и започване на мирен политически процес, който да съдейства за това сирийският народ да реализира правото си на самоопределение по демократичен път и без намеса отвън".
Водачите на сирийската въоръжена опозиция нееднократно отказаха да участват в т.нар. конференция "Женева-2". Предишна конференция за Сирия в Женева през юни миналата година продължи само един ден и на нея изобщо не присъстваха сирийци, припомня "Гардиън".
Коментарите на Джамил са първият знак за предложенията, които Сирия ще направи на преговорите, които Русия и САЩ се опитват да организират от месеци.
Тези думи обаче доведоха до спекулации в световните медии. От една страна вестник "Гардиън" публикува интервю с вицепремиера Кадри Джамил, в което той сензационно заявява, че правителството ще предложи прекратяване на огъня. Впоследствие обаче Джамил опроверга информацията.
Пред "Гардиън" Джамил обяснява, че гражданската война е достигнала задънена улица и затова на втората мирна среща в Женева Дамаск ще предложи примирие на бунтовниците. Часове по-късно пред арабския канал на "Ръша тудей" вицепремиерът отрече да е казвал, че Дамаск ще иска прекратяване на огъня. Британското издание обаче настоява, че информацията му е вярна и обещава да публикува аудиозапис на интервюто.
Същевременно държавният секретар на Съединените щати прикани Съвета за сигурност на ООН да приеме още идната седмица резолюция, която задължава Сирия да спази плана за унищожаване на химическите си оръжия.
"Използван е зарин. Заринът е убивал. Светът може да прецени дали е бил използван от режима, който и преди е употребявал химическо оръжие и който разполага с ракети и с такова оръжие, или опозицията тайно е проникнала на територия, която не контролира, за да изстреля ракети, които няма, пълни със зарин, какъвто не притежава, за да убива собствения си народ", обясни Джон Кери, държавен секретар на САЩ
Петте постоянни членки на Съвета от понеделник се опитват да договорят "силна и обвързваща" резолюция, която да накара Сирия да унищожи химическия си арсенал. Русия обаче се противопоставя на идеята документът да съдържа заплаха за военна намеса, ако Дамаск не изпълни условията по разоръжаването.