Руският президент Владимир Путин и германският канцлер Ангела Меркел са постигнали съгласие за нуждата Съветът за сигурност на ООН да изчака доклада на експертите на Световната организация за предполагаемото химическо нападение в предградията на Дамаск от преди седмица, предаде АФП.

„Двете страни изхождат от факта, че активната работа ще бъде продължена в рамките на Обединените нации и другите съществуващи формати, за да се намери политическо и дипломатическо решение на настоящата ситуация”, цитира агенцията официално комюнике на Кремъл.

„В частност особено важно е Съветът за сигурност да разгледа доклада на оръжейните инспектори на ООН, за възможното използване на химическо оръжие в Сирия”, продължава текстът.

Информацията идва броени минути след като Лондон разпространи официално правно становище, че ситуацията в Сирия дава право на Великобритания да действа и без одобрение на ООН.

Според британското правителство становището дава правната основа за операция на базата на „хуманитарната интервенция” и „ако действията на Съвета за сигурност бъдат блокирани, Обединеното кралство все още ще може, под международните закони, да предприеме извънредни мерки”.

Парламентът на Великобритания заседава днес извънредно, за да приеме резолюция за ситуацията в Сирия, като се очаква опозиционната Лейбъристка партия да блокира предложението на консерваторите на Дейвид Камерън за военна операция срещу Сирия, без одобрението на Съвета за сигурност на ООН.

АФП цитира неназован източник от лейбъристите, според когото формулировката на позицията, представена от правителството на Камерън е „твърде неясна” и не съдържа необходимите неоспорими доказателства.

При началото на извънредното заседание обаче, Дейвид Камерън започна изложението си колебливо, като подчерта, че Лондон няма да предпирема действия "в случай на сериозна съпротива в Съвета за сигурност".

Британският премиер се обърна към законодателите с думите, че "няма 100-процентова сигурност", че химически оръжия са били използвани от режима в Дамаск и от депутатите ще зависи да вземат правилното решение.

По-рано днес американският президент Барак Обама обяви, че все още не е взел окончателното решение за евентуална военна кампания срещу Сирия.

Оръжейните инспектори на ООН, които днес започнаха третата си проверка на районите и пострадалите от предпологаемите химичеки атаки, трябва да напуснат Сирия в събота, преди да докладват на генералния секретар на ООН за резултатите от проверката.

По-рано днес агенцията АП цитира ицточници от специалните служби на САЩ, според които данните с които разполага американското разузнаване "не потвърждават на 100 %", че режимът в Дамаск е заповядал използването на бойни отровни вещества срещу цивилно население.


  • Увеличаването на руското военно присъствие може да ожесточи конфликта в Сирия
  • След няколко месеца можело да има документ за примирие в Сирия
  • Обама и Путин се разбраха за нови разговори за Сирия, но не и за Асад
  • Генералният секретар на НАТО е готов за преговори с Русия за Сирия
  • В Северна Сирия е документирано нападение с химическо оръжие
  • Съветът за сигурност на ООН прие за първи път единодушно декларация за Сирия
  • Жертвите от въздушните удари в сирийския град Дума са близо 100
  • Най-малко 80 души са убити при въздушни удари край Дамаск
  • САЩ обвиниха Дамаск, че е засилил атаките с варели бомби в Сирия
  • Над 240 000 са жертвите на четирите години война в Сирия