Британският парламент се събира на извънредна сесия, за да обсъди военна интервенция в Сирия. Британските депутати ще трябва също да намерят законова основа, която да оправдае военните действия.
Британските политици са раздвоени в решението си дали да подкрепят и застанат начело на военна операция в Сирия. Лейбъристите заплашиха да оттеглят подкрепата си от правителствените планове. Министърът на външните работи Уилям Хейг обясни, че парламентарната дискусия днес ще се проведе именно, за да избегне ситуации като спорното участие на Великобритания във войната в Ирак.
Окончателното решение за военни действия ще бъде взето след публикуването на доклада на инспекторите на ООН в Сирия. Това означава, че британският парламент ще трябва да гласува повторно, вероятно през следващата седмица.
Междувременно групи от протестиращи се събраха пред Даунинг стрийт, за да изразят недоволството си от западната намеса в гражданската война в Сирия.
Турския премиер също свиква тази вечер извънредно министерско заседание, заедно с представители на висшето военно ръководство. Анкара прави последните си оценки на ситуацията в Сирия и възможните действия срещу режима на Башар Асад.
На срещата ще бъдат обсъдени мерките за сигурност по турско-сирийската граница и създаването на буферна зона при евентуална военна операция в Сирия.
По-рано днес местни медии съобщиха за раздвижване във военно-въздушната база Инджирлик и по турско-сирийската граница. Забелязани са да излитат и кацат няколко военно-транспортни самолета и два изтребителя Ф-16.
Според председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, все още има вратичка за политическо решение на ситуацията, като Европа трябва да поеме ролята на медиатор между САЩ и Русия. Днес Москва обяви, че изпраща военноморски подкрепления в Източното Средиземноморие с ракетни крайцери и кораби за неутрализиране на подводници.