Отделението за интензивни грижи за новородени в болница "Ал Шифа" в Газа е изправено пред "огромна катастрофа", тъй като липсват основни животоспасяващи лекарства. Има опасност от прекъсване и на електрозахранването, заяви ръководителят на отделението.

Д-р Насер Булбул разказа пред Ройтерс, че отделението работи само с 10 апарата за изкуствена вентилация. Има и остър недостиг на основни лекарства, включително антибиотици.

Снимка: Ройтерс

"Всички бебета тук са с тегло под нормата и се нуждаят от денонощни интензивни грижи. Разполагаме с апарати за изкуствена вентилация, но сега седем от тях не работят, защото не разполагаме с подходящите кабели. Така ни остават 10 апарата“, разказа д-р Булбул.

Той отправи призив да бъдат изпратени необходимите медицински консумативи за това критично отделение.

„В противен случай сме изправени пред огромна катастрофа. Ако електричеството спре в тези отделения, където има 55 бебета, ще загубим всички в рамките на 5 минути", предупреди лекарят.

Снимка: Ройтерс

Там се намира бебе, което е родено в 26-а гестационна седмица и тежи 880 грама. Майката е била докарана с линейка, след като къщата до нея е била поразена.

„Тя беше насочена към родилната зала, беше паникьосана. Оценихме състоянието ѝ и решихме, че се намира във фаза на раждане. Роди това бебе и то бе прието в интензивното отделение. Не разполагаме с необходимите и основни животоспасяващи медикаменти и затова то беше поставено на апарат за изкуствена вентилация през първите пет дни от живота му“, разказва още д-р Булбул.

Лекарите от неговия екип лекуват не само новородени, но и всички деца, които се нуждаят от медицинска помощ от около 60 000 души, намерили убежище в болницата.

Снимка: Ройтерс

ООН: Най-малко 120 бебета в кувьози са изложени на риск

И ООН алармира за проблема, за който разказва д-р Насер Булбул. От организацията предупредиха, че животът на най-малко 120 новородени в кувьози в болниците в Газа е изложен на риск. Причината е, че горивото в палестинския анклав е на изчерпване, пише „Ал Джазира“.

"В момента имаме 120 новородени, които са в кувьози, от които 70 са на изкуствено дишане. Изключително обезпокоени сме“, заяви говорителят на УНИЦЕФ Джонатан Крикс.

По данни на ООН на територията на Газа, където живеят 2,3 милиона души, всеки ден раждат около 160 жени.

Снимка: Ройтерс

Острата липса на лекарства, гориво, вода и нуждата от хуманитарна помощ

 

Първият конвой от 20 камиона с хуманитарна помощ влезе в Газа през граничния пункт „Рафа“ с Египет в събота, но Израел продължава да блокира доставките на гориво и електроенергия, които са от решаващо значение за функционирането на болниците и поддържането на други основни услуги.

От 7 октомври насам болниците се сблъскват с остра липса на лекарства, гориво и вода не само за хилядите ранени в продължилите повече от две седмици израелски бомбардировки след нападението на „Хамас“, но и за останалите пациенти.

Тази нощ още 14 камиона с помощи влязоха в Газа от Египет през пункта „Рафа“.

Снимка: Ройтерс

Нови заповеди за евакуация

Заповедите за евакуация, изпратени до болниците в северната част на Газа през последните дни, пораждат допълнителни опасения.

От събота насам палестинците в Газа твърдят, че са започнали да получават нови предупреждения от израелските военни да се преместят от северната част на Газа в южната част, като се добавя и предупреждението, че ако останат на място, може да бъдат идентифицирани като „симпатизанти на терористична организация“.

Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) заяви: "Невъзможно е тези препълнени болници да евакуират безопасно пациентите. Те трябва да бъдат защитени."

Снимка: Ройтерс

Повече помощи и гориво

Ръководителят на службата за помощ на ООН Мартин Грифитс заяви, че доставките на гориво са от съществено значение за хуманитарните цели.

Освен спешната нужда от гориво, изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел призовава и за устойчив хуманитарен достъп в Газа. Тя отбеляза, че от службата за помощ на ООН са успели да изпратят само около 44 000 бутилки питейна вода през граничния пункт „Рафа“ и никакво гориво.

"При положение че 1 милион деца в Газа сега са изправени пред криза, доставката на вода е въпрос на живот и смърт. Всяка минута е от значение", казва Ръсел.

„Нуждите са незабавни и огромни - не само от вода, но и от храна, гориво, лекарства и основни стоки и услуги", добавя изпълнителният директор на УНИЦЕФ.

Следете всичко за конфликта в Близкия изток в нашия онлайн репортаж: