Наркотици, война на расите и предвестник на съдбата – лидерът на секта Чарлз Менсън остава в американската история като една от най-прочутите криминални фигури. В края на 60-те години той и последователите на сектата "Семейство Менсъсн" отнемат живота на около 20 души в Съединените щати.
Повечето от престъпленията на "менсъновите убийци" никога не са разследвани заради липса на доказателства.
Във вторник спомените за безмилостните убийства се възродиха, след като последователката на сектата "Семейство Менсън" Лесли ван Хаутен беше освободена предсрочно. Тя прекара в затвора над 50 г. от доживотната си присъда за две жестоки убийства, съобщават световните медии.
73-годишната Лесли ван Хаутен е едва на 19 години, когато през 1969 г. участва в убийството на търговец на хранителни стоки и съпругата му в Лос Анджелис.
Пет предишни искания за предсрочното ѝ освобождаване са блокирани от губернаторите на Калифорния, по-късно това решение е отменено от щатски апелативен съд.
След освобождаването ѝ Ван Хаутен ще прекара около година в дом за временно настаняване, където, според адвоката ѝ, тя ще трябва да се научи да се ориентира в реалност, много по-различна от тази, в която е попаднала за първи път зад решетките.
Кой е Чарлз Менсън?
Роден през 1934 г. от майка тийнейджърка, Чарлз Менсън прекарва детството си и тинейджърските си години в обикаляне между роднини, а по-късно и в институции. Причината – майка му и вторият му баща са арестувани за нападение и грабеж и съответно осъдени.
В интервю пред американска журналистика Менсън разказва, че на 9-годишна възраст е подпалил училището, в което е учил. Момчето е настанено в пансион за деца престъпници, откъдето бяга.
На 14-годишна възраст Чарлз Менсън ограбва хранителен магазин. Така Менсън започва да се препитава с дребни престъпления. В началото на 20-те си години той се жени два пъти и става баща на син.
Властите смятат Менсън за толкова дълбоко институционализиран, че при освобождаването му от калифорнийски затвор през 1967 г. той пита началника на затвора дали може да остане.
Чалз Менсън и „Helter Skelter“ – култът към расовата война
Чарлз Менсън е повлиян не само от наркотици, но и от произведения на изкуството и музика от онова време, най-вече от песента на "Бийтълс" "Helter Skelter".
В песента се пее как пързалката на детската площадка в "Helter Skelter" е метафора за възхода и падението на Римската империя. Менсън обаче тълкува текста на "Helter Skelter" като подстрекателство за започване на расова война.
Той се уповава на текста, за да оправдае своя план и да насочи последователите си към убийства. Менсън имал силна вяра и интерес към идеята за Армагедон от „Книгата откровение“, а също така изследвал учението на сциентологията.
В много отношения Менсън отразява личностни черти и мании, които се свързват с гурутата на култово-квазирелигиозните групи, започнали да се появяват през 60-те години на ХХ век. Той патологично се заблуждавал, че е предвестник на съдбата по отношение на бъдещето на планетата.
„Грешният човек на правилното място в правилното време“
Чарлз Менсън е имал връзка с редица заможни и влиятелни хора в Лос Анджелис. Най-силната му черта била умението да казва на другите това, което искат да чуят. Използвал я да се сприятели с Денис Уилсън, барабанистът на Beach Boys.
Чрез Уилсън Менсън се запознава с редица важни клечки от музикалната индустрия в Холивуд. Оказва се „грешният човек на правилното място в правилното време“.
Сектата „Семейство Менсън“
„Семейство Менсън“ е група от около 100 последователи на Чарлз Менсън, които споделят неговата страст към неконвенционалния начин на живот и обичайната употреба на халюциногенни наркотици, като LSD и магически гъби.
Последователите на Менсън включват и т.нар. „Момичета на Менсън“, които обикновено били млади, привлекателни дами, които безпрекословно вярвали на твърденията на Менсън, че е Исус. Вярвали и на пророчествата му за расовата война.
Някои от членовете на “Семейство Mенсън“ остават верни на лидера си дори след като той е осъден на смърт (по-късно присъдата е заменена с доживотен затвор, когато щатът Калифорния отменя прилагането на смъртното наказание).
През 1975 г. една от първите последователки на Менсън - Линет "Пискун" Фром, се опитва да убие президента Джералд Форд, но пистолетът ѝ засяда и тя е ликвидирана от тайните служби.
Хронолигия на убийствата
През август 1969 г. Менсън събира група от най-верните си последователи от сектата, за да извърши клането сред холивудския елит и "красивите хора" (така ги е определял Чарлз Менсън).
През нощта на 9 август 1969 г. членовете на „Семейство Менсън“ отиват в дома на актрисата Шарън Тейт и Роман Полански (по това време режисьорът е извън града и работи по филм), припомня „Асошиейтед прес“.
Бременната в осмия месец Тейт, която участва в "Долината на куклите" през 1967 г. и е смятана за една от най-обещаващите холивудски актриси, си почива у дома с приятелите си: фризьора на знаменитости Джей Себринг, приятелите ѝ Абигейл Фолгър и Фолгър Войтек Фриковски. По време на убийството четирите жертви са се прибирали от вечеря.
Въпреки че самият Менсън не участва в убийствата, той насочва четирима от най-послушните си последователи - Чарлс "Текс" Уотсън, Сюзън Аткинс, Патриша Кренвинкел и Линда Касабиан - към адреса и им нарежда да убият всички. Според изявленията на един от членовете на „Семейство Менсън“ къщата на режисьора Полански е била набелязана, защото е представлявала света на шоубизнеса, който е отхвърлил Менсън.
Ден по-късно членове на клана, сред които и освободената Лесли ван Хаутен и самият Чарлз Менсън убиват търговецът на хранителни стоки Лено Лабианка и съпругата му Розмари Лабианка. Според показания семейството е убито на случаен принцип.
На 26 август 1969 г. 35-годишният холивудски каскадьор Доналд Ший е убит от последователи на Чарлз Менсън.
Менсън и неговите последователи са осъдени общо за девет убийства от първа степен. Въпреки това полицията на Лос Анджелис смята, че те може да са извършили още десетки убийства.
Арест, съдебен процес и мотиви за убийствата
По ирония на съдбата, Менсън и членовете на сектата му са арестувани не по подозрение за убийствата, а затова са изпочупили част от Националния парк "Долината на смъртта", докато са се укривали в пустинята Мохаве.
Един от най-доверените последователи на Чарлз Менсън обаче Сюзан Аткинс признава, че са замесени в убийства. В хода на процеса са разгледани различни мотиви. Най-възможният от тях е, че патологичното его, лудостта и вярата в Армагедон са влиянията на Менсън, които са го накарали да кара последователите си да извършват убийствата.
Менсън вярвал, че е новият Месия и че след "ядрена атака" той и последователите му ще се спасят, като се скрият в таен свят под пустинята.
Пророческите му видения включват убеждението, че расовата война ще доведе до победа на афроамериканската раса и Менсън заедно с членовете на семейството си ще трябва да ги наставлява, тъй като те няма да имат опит да управляват планетата.
На 25 януари 1971 г. Чарлз Менсън е осъден за убийство от първа степен за това, че е ръководил убийствата. Осъден е на смърт, но тя автоматично е заменена с доживотен затвор, след като Върховният съд на Калифорния отменя всички смъртни присъди преди 1972 г. Прекарва остатъка от живота си зад решетките, умира през 2017 г. на 83-годишна възраст.
Други от членовете на сектата също са осъдени на доживотен затвор.
Свят на противоречия
Чарлз Менсън шокира един свят, който в момента на смъртта му вече е много по-различен, много по-поляризиран и може би все още не би приел делата му. Но пък всякаш все повече са тези, които биха се вслушали в думи, подобни на неговите, в свят на противоречия.
Бруталният характер на извършените убийства, както и фактът, че някои от жертвите са известни личности, засягат някои от най-дълбоките страхове на американската психика – „у дома не съм в безопасност“.
Те също така затвърждават идеята, че движението “Free Love” не е било особено свободно.