Ново лекарство за имунотерапия е на път да „промени играта“, защото забавя развитието на диабет тип 1. Медикаментът вече е одобрен от регулаторния орган в САЩ – Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA).

Диабет тип 1 е известен още като инсулинозависим и се появява предимно в детска и юношеска възраст. Характеризира се с недостатъчно производство на инсулин и изисква ежедневно поставяне на инжекции.

Експертите твърдят, че медикаментът бележи нова ера в лечението на това заболяване, като за първи път медиците ще могат да повлияят върху основната причина за състоянието, а не само с неговите симптоми.

Лекарството действа чрез препрограмиране на имунната система, за да ѝ попречи в атакуването на клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. През 2019 г. проучване показа, че новото лекарството е забавило развитието на болестта средно с две години при някои хора с висок риск.

При диабет тип 1 имунната система, която обикновено се бори с бактериите и вирусите, погрешно атакува ключови клетки в панкреаса, които произвеждат инсулин. В случая обаче инсулинът е от решаващо значение, като помага на тялото да използва захарта за енергия. Повечето съвременни лечения се фокусират върху хората, които проверяват кръвната си захар и приемат инсулин - чрез инжекция, всеки ден.

Около 8,7 милиона души по света страдат от диабет тип 1. У нас те са под 50 000.

Това, че Агенцията по храните и лекарствата е дала разрешение за използването на лекарството в практиката, вероятно ще проправи пътя му за одобрение в други страни.