Младежка правозащитна организация в Уганда съобщи, че прекратява излъчването на документалния филм „Кони 2012”, който призовава за арест и съд на бунтовническия лидер Джоузеф Кони, след като още първата прожекция е прeдизвикала гневни реакции от страна на зрителите.
Виктор Очен, представител на организацията „Мрежа за африканска младежка инициатива” е заявил пред АФП, че на прожекцията в град Лира, Северна Уганда, зрителите са започнали да замерят екрана с камъни малко след началото на прожекцията. В Лира живеят голям брой от жертвите на престъпленията на Джоузеф Кони.
„Искахме да направим нашите хора част от дебата. Вместо това се наложи да спрем, защото хората реагираха много остро”, казва Очен.
Филмът „Кони 2012”, на американската правозащитна инициатива „Невидимите деца”, беше видян от близо 80 млн. души в Интернет, след официалната си премиера преди седмица.
Лентата разказва историята на бунтовническия водач Джоузеф Кони, за когото се предполага, че в последните две десетилетия е замесен в отвличането на над 30 000 деца, които насила са превърнати във войници или сексуални роби по време на гражданската война в Уганда.
„Веднага след началото на филма, където хората казват, че Кони трябва да бъде направен известен (за да узнае светът за престъпленията му – бел.ред), хората започнаха да реагират много остро”, разказва Виктор Очен. „Хората се питаха защо покзват бели деца в Америка а не разказват историята на местните хора в региона. Осъзнахме, че реакцията ще е една и съща където и да отидем.”
Мнозина от присъстващите на прожекцията, сред които хора, осакатени от войниците на Кони са определили филма като „безчувствен” и „представящ остаряла визия” за Северна Уганда.
Джоузеф Кони и неговата „Божия армия за съпротива” води в продължение на близо 20 години (от 1988 г) гражданска война срещу режима в Кампала, която целеше установяването на правителство и конституция основани на 10-те божи заповеди.
През 2006 Джоузеф Кони и верните му последователи бяха прокудени извън границите на Уганда и се предполага, че пребивават в някоя от околните държави – Конго, Руанда, Танзания, Кения или Судан.