Новината за оставката на правителството на Бойко Борисов светкавично зае място и в информационния поток на световните агенции. АФП, Ройтерс и Блумбург не пропуснаха да отчетат, че ходът на българския премиер е резултат от масови протести, прераснали в сблъсъци между гражданите и полицията.
Агенция Ройтерс изтъква, че на четири месеца от изборите партия ГЕРБ е загубила почти целия аванс, с който е разполагала пред своите опоненти социалистите и че падналото българско правителство е поредната жертва на икономическата криза и мерките за финансови съкращения.
Информацията присъства и в програмните схеми на телевизиите Би Би Си и „Ал Джазира”, които изтъкват, че започналите като мирни протести срещу високите цени на електроенергията в страната, са прераснали в батални сцени по софийските улици. Би Би Си обвързва недоволството на българитеи с изоставения проект за строеж на АЕЦ Белене.
"Ню Йорк таймс" акцентира, че протестите в България от последните дни са били най-големите в страната от 16 години.
Си Ен Ен също обяви новината за водеща, а събитията в България от последните дни са представена през погледа на кореспондент на АП в София.
РИА „Новости” разпространи рано сутринта информацията за оставката на Бойко Борисов и протестите, довели до свалянето на „силовия премиер”, като новината беше препечатана в стотици руски електронни сайтове – от сериозни медии като агенция РБК, вестниците „Коммерсант”, „Росийская газета” и радиостанция „Ехото на москва” - през вестник „Правда” до списанието за куриози „Аргументи и факти”.
"Франс прес" акцентира върху протестите от последните няколко дни, които разклатиха кабинета и последвалите сблъсъци с полицията. Агенцията припомня, че България остава най-бедната страна, членка на Европейския съюз. "Уолстрийт джърнъл" коментира, че благодарение на строгата финансова политика на кабинета Борисов, България остана едно от стабилните места в Европейския съюз.
„Следим развитието на ситуацията в България. Дадено е началото на демократичен процес и ние няма какво да коментираме специално относно този процес. Сега е работа на парламента да реши следващите стъпки”, заяви говорителят на Европейската комисия Пия Хансен.
„Оставката на премиера от гледна точка на Европейската народна партия е силен сигнал, защото той не приема насилието и политическия дебат в България. За нас оставката му показва, че той е наистина силен държавник, който не приема насилието. Това е хубав сигнал и той винаги е имал и ще има подкрепата на Европейската народна партия”, смята заместник председателя на ЕНП Манфред Вебер.