Остават различията в Европейския съюз по газовата политика. Съюзът за момента е без конкретно решение за намаляване на цените на синьото гориво.

Това показа и днешната среща на министрите на енергетиката в Люксембург.

Кои предложения за мерки имат най-голяма подкрепа?

Създаването на европейски картел за общо купуване на газ има широка подкрепа. България също би участвала в подобна платформа която не е задължителна и в нея всеки влиза доброволно.

Големият проблем от седмици наред е да има ли и ако да какъв таван на цената на газа. Изпробвано в Испания и Португалия, ограничаването на цената на газа за производство на електроенергия намалява и нейната цена. Има обаче сериозни противници, като Германия например.

Какво предлага Европейската комисия?

Европейската комисия предложи алтернативен вариант – дългосрочни договори за производство на електричество от възобновяема и ядрена енергия с далеч по-ниска себестойност от тази на газа.

Ето коментарът на българския енергиен министър Росен Христов: „Той има ефект за държави, в които голяма част от електроенергията е произведена от електроцентрали, работещи на газ. В България, както всички знаем, това не е толкова приложимо. Така че нашата позиция е, ако се прави такъв модел, да се отчетат спецификите на държавите, които работим с други технологии за производство на електроенергия“.

Неофициално най-високопоставени евролидери се надяват до 2-3 седмици енергийните министри да се споразумеят за конкретни мерки за всички. Ако не стане, съвсем не е изключена нова извънредна среща на върха в Брюксел.