Американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Цзинпин проведоха днес в Ханчжоу разговор по най-сложните въпроси в отношенията между двете най-големи икономики на планетата, предаде "Ройтерс", като се позова на изявление на Белия дом.
Двамата обсъдили различията между САЩ и Китай във връзка с териториалните спорове на Пекин в Източнокитайско море, киберсигурността и положението с човешките права в азиатската страна.
Китай трябва да се съобрази с неотдавнашното решение на международен арбитражен съд срещу териториалните му претенции в Източнокитайско море, е подчертал Обама. Той дал да се разбере, че Съединените щати ще работят с всички държави в Източна Азия за придържане към принципите на международното право, за безпрепятствена законна търговия и за свобода на корабоплаването и прелитането на самолети.
Американският президент е призовал Китай да спазва двустранното споразумение в областта на киберсигурността, както и човешките права, включително религиозната свобода. Пекин редовно провежда военни операции в своите населени с мюсюлмани провинции, като официалната версия е, че пресича екстремистка дейност.
Обама и Си разговаряха в Ханчжоу в навечерието на започващата утре в източния китайски град двудневна годишната среща на върха на Г-20.
Китай иска форумът - най-важното събитиет в страната тази година - да протече спокойно, отбелязва "Ройтерс". Пекин се стреми да затвърди глобалните си позиции и да избегне конфликти по дългия списък със спорни въпроси с Вашингтон, които има.
За американския президент това е последната среща на върха на Г-20 преди да напусне поста. Той иска да използва форума, за да подчертае колко е важно да бъдат предприети стъпки за ограничаване на климатичните промени, и да призове останалите лидери от групата да стимулират икономическия растеж посредством фискални мерки.
През осемте години, които Обама прекара в Белия дом, отношенията на САЩ с Китай бяха белязани от хакерски атаки и различия по повод териториалните спорове на Пекин в Южнокитайско море.