САЩ и Китай се присъединиха официално към глобалното споразумение за климата, постигнато в Париж през 2015 г., предадоха световните агенции.
На церемония в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в китайския град Ханчжоу американският президент Барак Обама и китайският му колега Си Дзинпин предадоха на генералния секретар на ООН – Бан Ки-мун, документите, удостоверяващи, че страните им официално стават част от договора.
Обама заяви, че САЩ държат на ангажимента си да бъдат глобален лидер в борбата с климатичните промени и че Парижкото споразумение може да бъде запомнено като „момента, в който най-накрая сме решили да спасим нашата планета“.
Си Дзинпин нарече споразумението крайъгълен камък, ознаменуващ „появата на глобална система за управление“ по отношение на климатичните промени.
Бан коментира, че е оптимист и вярва, че документът, може скоро да влезе в сила, при положение че вече е одобрен от Китай и САЩ.
Парижкото споразумение за климата беше прието на 12 декември 2015 г. след конференция по въпросите на климата във френската столица. 195 участници във форума се договориха да не допуснат до 2100 г. средната температура на планетата да се увеличи с повече от 2 градуса в сравнение с доиндустриалната епоха.
Учените смятат, че по-голямо увеличение може да доведе до необратими екологични последствия.
Споразумението трябва да замени сега действащия Протокол от Киото след 2020 г.
Условие за влизането му в сила е да го ратифицират най-малко 55 страни, които произвеждат 55% от световното количество емисии парникови газове.
До днес 23 държави го бяха ратифицирали, но те отделят общо 1,08% от емисиите парникови газове в света.
Китай отделя малко над 20%, САЩ – 17,9%, Русия – 7,5%, а Индия – 4,1%, резюмира Ройтерс.