Одобрен от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (АКХЛ) медицински продукт, използван за лечение на еректилна дисфункция, скоро може да бъде препоръчан като терапия за намаляване на риска от болестта на Алцхаймер.

Това става ясно от проучване на изследователи от САЩ, предаде БГНЕС. Лекарства като виагра първоначално са били предназначени за лечение на високо кръвно налягане и стенокардия. Основното действащо вещество в тях е силденафил.

Изследването показва, че ензимните блокери в лекарството не само имат способността да засилват притока на кръв в мъжкия полов орган, но и могат да предотвратят увреждането на нервната система, която е отговорна за деменцията. 

Известно е, че блокерите в лекарството участват в нервните сигнални пътища, които влияят положително върху невропластичността. Предишни изследвания върху животински модели показват също, че имат известен защитен ефект върху мозъка.

И макар че лекарствата могат да дават резултат на неврологично ниво, механизмите зад този процес все още не са напълно изяснени.

Изследователи от САЩ използват клетъчни култури от неврони, създадени от стволови клетки, дарени от пациенти с болестта на Алцхаймер, за да измерят дали веществото наистина действа терапевтично на нервната система.

След 5-дневно лечение лабораторно отгледаните неврони произвеждат значително по-ниски нива на тау протеини при добавяне на големи количества от концентрации на фосфор. Това потвърждава умението на силденафил да защитава мозъчните клетки.  

Тау и амилоид са двата вида протеини, които при натрупване в мозъка, могат да причинят Алцхаймер.

Във втората част на изследването се използва изкуствен интелект за търсене на признаци за действието на силденафил на популационно ниво. Предишни проучвания са използвали данни от медицинското осигуряване, за да установят, че силденафил може да намали риска от болестта на Алцхаймер с около 60%. 

„Вярваме, че нашите открития предоставят необходимите доказателства за клинични изпитвания, за да се проучи допълнително потенциалната ефективност на силденафил при пациенти с болестта на Алцхаймер“, казва един от авторите на изследването, Фейшонг Ченг.

След като силденафил вече получи одобрението на АКХЛ за еректилна дисфункция, доказването на неговата безопасност и ефективност за намаляване на риска от болестта на Алцхаймер може да предостави на здравните власти бързо средство за справяне с това, което изглежда е нарастваща вълна от деменция.

Болестта на Алцхаймер е само един вид деменция и е най-често срещаният – около 60 до 80% от всички.

Очаква се броят на хората, страдащи от деменция, да се удвоява на всеки 20 години - от малко под 80 милиона в края на това десетилетие до близо 140 милиона в средата на века.

Ако вече разполагаме с хапче, което може да намали този брой, подобни изследвания ще бъдат от съществено значение за доказване на неговата стойност.