Кога ще има ново лечение на болестта на Алцхаймер, след като Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) отказа да одобри експериментален медикамент?
Очаква се провеждането на експертна среща, за да се обсъди безопасността и ефикасността на нов медикамент, който очакваше одобрение от поне една година, съобщава Ройтерс.
Решението на FDA е изненада за служителите на фармацевтичната компания, която го предлага. Леко разочарование изразиха и голяма част от специалистите, които са ангажирани с лечението на това заболяване.
Всички очакваха лекарството да бъде одобрено в началото на март въз основа на данни от клиничните изпитвания миналата година. Те показаха, че лечението е безопасно и ефективно.
Не е определена дата за заседанието на Консултативния комитет на FDA. Възможно е да минат няколко месеца преди провеждането на тази експертна среща.
Решението на FDA доведе до спад с 3% на акциите на фармацевтичната компания, която очаква одобрението, докато акциите на конкурентна фирма, продаваща подобно лекарство, се повишиха с повече от 2%.
Лекарствата, които забавят прогресията на заболяването при пациентите в ранен стадий, представляват нова ера в лечението на болестта на Алцхаймер след три десетилетия на неуспешни опити за нейното овладяване.
Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция. Тя обхваща около 70% от случаите. Последните налични данни показват, че страдащите в света са 47 милиона души. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) всяка година се регистрират 7,7 милиона нови случаи на деменция.
Изчислено е, че в Европейския съюз 6,4 милиона живеят с деменция, а в САЩ те са около 6 милиона. В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че става дума за около 100 000 души.
„Беше неочаквано да научим, че FDA ще свика Консултативен комитет на този етап от процеса по получаването на одобрение“, каза в изявление Ан Уайт, президент на Lilly Neuroscience.
Потенциалното ново лекарство, ако бъде одобрено, ще се прилага чрез инфузия (венозно вливане) веднъж месечно. То е предназначено да изчисти от мозъка токсичен протеин (бета амилоид), свързан с болестта на Алцхаймер.
Лечението забавя прогресирането на проблемите с паметта и мисленето с 22-29%, се казва в изводите от голямото клинично изпитване. При пациенти с ниски до средни нива на пресечени (по-къси) фрагменти от тау протеина – също свързан с болестта на Алцхаймер, лекарството забавя прогресията с 35,1% в сравнение с плацебо.
Т.нар. „подуване на мозъка“ – известен страничен ефект на този вид лекарство, се наблюдава при 24% от хората, лекувани с очакващият одобрение медикамент. Мозъчно кървене пък се наблюдава при 31%.
В процеса на клиничното изпитване участниците можеха да спрат лечението веднага щом мозъчните изображения покажат, че лекарството е изчистило токсичния протеин (бета амилоид).