„Трима загинали”, „десет мъртви”, „седемнадесет убити” – кратки обобщения от ежедневния поток на случващото се, статистика, наричана просто „брой на жертвите”. Цифри, които не значат почти нищо, когато са с дестинация на хиляди километри. Остават с функцията си на безименни няколко секунди или няколко реда в новините.
Този път обаче точката на насилието е България и цифрите значат имена, личности, съдби. Петима израелски туристи бяха върнати на роднините си в ковчези. И ако за голяма част от българите те остават като резултата от безпрецедентна терористична атака, то за семействата на Кошава Шрики, Елиор Прайс, Маор Харош, Ицик Коланги и Амир Менаше, те са всичко.
Бременна след четири години опити
Няколко часа съпругът на Кошава Шрики я търси, преди да разбере, че е една от жертвите на атентата. От четири години двамата се опитват да имат дете, но безуспешно. Накрая мечтата им се почти се сбъдва. На 18 юли обаче бременната Кошава Шрики умира при взрива на бургаското летище.
„Тези копелета убийци... Тя бе 42-годишна бременна жена. И двамата загинаха – тя и бебето й”, споделя болката си една от сестрите на Кошава. Двете израстват без родители.
Допълва, че говорила с нея по телефона, малко преди да излети за България: „Когато чух за атентата, казах на съпруга си, че тя не може да е сред жертвите. Аз говорих с нея преди малко, не може да е тя”.
„Винаги се е измъквал в критични ситуации”
Семейството на 25-годишния Елиор Прайс до последно се надява той да е оцелял при атентата в Бургас. „Винаги се е измъквал от критични ситуации”, разказва леля му. Когато стават известни резултатите от ДНК-експертизата обаче, пред тях „светлината изгаснала”.
Елиор Прайс пътувал до България с двама от най-добрите си приятели. „Когато разбрахме, че единият от тях е в тежко състояние, осъзнахме, че той най-вероятно не е по-добре, тъй като е седял до него(...) Беше невероятен и успяваше да развълнува хората”, споделя лелята. Тя се обърна и към премиера Бенямин Нетаняху: „Моля ви, трябва да сложите край на убийствата на израелски граждани по всички брегове”.
Присъединил се в последния момент и загинал
Маор Харош, също на 25 години, загива заедно със своя приятел Елиор Прайс по време на експлозията. Третият техен приятел Даниел Фахима е сериозно ранен и излита към Израел на следващия ден.
Тримата били приятели от детството, които живеели в един и същ квартал в Акра. Дни преди инцидента тримата излезли да се разходят, когато Маор Харош решава да се присъедини към планираната от Елиор Прайс и Даниел Фахима ваканция буквално в последната минута.
„Връзката между тях беше много силна”, разказва техен приятел: „Все още не мога да повярвам, че са мъртви, за мен те са живи”.
Двама приятели убити
Само преди четири месеца Ицик Коланги, на 27 години, става баща. След раждането на бебето той и съпругата му планират кратка ваканция заедно с него. В крайна сметка детето им остава при родителите на Ицик.
Почивката за семейството се очертавала като дълъг уикенд с двойка семейни приятели - Амир Менаше, на 27 години, и съпругата му. Ицик и Амир загиват – жените им са ранени.
Българската жертва
Турското външно министерство публикува днес официално изявление, в което осъжда терористичното нападение срещу израелски туристи на летище Бургас, като специално подчертава, че един от седемте загинали е български гражданин от турски произход, на име Мустафа Кьосов.
В изявлението се казва още, че „тероризмът е престъпление срещу човечеството и не може да бъде оправдано по никакъв начин”.
„Ние остро осъждаме това терористично нападение и изказваме съболезнованията си на семействата на загиналите и пожелаваме бързо възстановяване на пострадалите”, се казва още в изявлението на турското МВнР.
В село Юруково днес обявиха Ден на траур заради загиналия шофьор на автобуса Мустафа Кьосов.