Българският икономист Кристалина Георгиева бе одобрена за нов управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), предадоха световните агенции. Към момента тя е главен изпълнителен директор на Световната банка.
Георгиева бе избрана днес от изпълнителния съвет на МВФ за следващ ръководител на Фонда. Тя наследява на поста Кристин Лагард, която се оттегли, за да поеме ръководството на Европейската централна банка.
Българката става първият представител на страна с нововъзникваща пазарна икономика начело на институцията.
МВФ, в който членуват 189 държави, е световният кредитор "от последна инстанция", предоставящ спешни кредити на страни, изправени пред финансова криза.
Георгиева поема ръководството на организацията, в момент когато глобалната икономика се забавя, а двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай, водят ескалираща търговска война, отбелязва Асошиейтед прес.
Изпълнителният съвет на МВФ изслуша снощи Георгиева, която бе единствен кандидат за поста.
Преди да бъде назначена в Световната банка, Георгиева заемаше високи постове в Европейската комисия, сред които еврокомисар за бюджета. Тя има задълбочени познания за страните с нововъзникващи пазарни икономики, работили със Световната банка.
МВФ промени устава си в частта за възрастовото ограничение, което беше в сила за кандидата за поста управляващ директор, така че кандидатурата на г-жа Георгиева, която навърши 66 години на 13 август, да бъде валидна.
От 1951 година регламентът на Фонда забраняваше определянето на кандидат на възраст 65 години или повече за този пост и не допускаше титулярът на поста да изпълнява функциите си след навършването на 70 години.
Георгиева бе определена като кандидат на ЕС за шеф на МВФ на 2 август.
По повод назначението й Франс прес отбелязва, че в Световната банка, където е преминала по-голямата част от кариерата й, тя е натрупала опит в областта на околната среда, като е заемала функции в сферите на устойчивото развитие и селскостопанските въпроси, по-специално.
Освен това тя е работила много в подкрепа на жените, призовавайки за по-добро образование на момичетата, за забрана на законите, възпрепятстващи работата на жените, подтиквайки предпиремачеството на жените, по-специално в Африка.
Кризата в аржентинската икономика ще бъде вероятно едно от най-трънливите досиета в краткосрочен план за Георгиева, в момент, в който се умножават критиките срещу МВФ, който реши миналата година да предостави на тази страна заем за 57 милиарда долара в замяна на строги бюджетни икономии, допълва Франс прес.