Неделя, 21 юли 2024 г., е бил най-горещият ден, регистриран някога, сочат предварителните данни на Службата за климатични промени „Коперник“ на Европейския съюз.

Средната глобална температура на въздуха на повърхността на земята е достигнала 17,09 градуса по Целзий, което е малко по-високо от предишния рекорд от 17,08 градуса по Целзий, поставен през юли 2023 г.

„Коперник“ проследява подобни глобални климатични модели от 1940 г. насам. Досега всеки месец от юни 2023 г. е класиран като най-горещият на планетата, в сравнение със съответния месец от предишни години. 

Карло Буонтемпо, директор на службата „Коперник“, заяви, че е възможно началото на тази седмица да задмине неделния рекорд, тъй като горещините продължават да се разразяват по целия свят.

„Климатът продължава да се затопля в резултат на нарастващите парникови газове в атмосферата. Ние със сигурност ще видим нов рекорд през следващите няколко месеца и години”, допълни Карло Буонтемпо.

Миналата година рекордът беше подобрен в четири поредни дни - от 3 до 6 юли, тъй като климатичните промени, предизвикани от изгарянето на изкопаеми горива, доведоха до екстремни горещини в Северното полукълбо.

Снимка: iStock

Горещините през 2023 година изпепелиха големи части от Съединените щати, Европа и Русия, а тази година горещата вълна предизвика пожари в Северна Америка, Европа и Азия.

Някои учени предполагат, че 2024 г. може да надмине 2023 г. като най-горещата година от началото на записите, тъй като изменението на климата и природното метеорологично явление Ел Ниньо, което приключи през април, доведоха до все по-високи температури тази година.

Учените и защитниците на околната среда отдавна призовават световните лидери и по-богатите държави да се откажат и да прекратят зависимостта от изкопаемите горива, за да предотвратят катастрофалните последици от изменението на климата, включително увеличаването на горещините.