Френските медии го определят като „интернет звезда“ и „палавник на науката“. От 2011 г. насам професор Дидие Раулт ръководи Болнично-университетския институт за инфекциозни заболявания в Марсилия.

Името му – известно в научните среди във Франция, вече се знае и по цял свят. А причината – настоятелните му твърдения за успешно лечение на пациенти с тежка форма на COVID-19 с комбинация от противомаларийното лекарство хидроксихлорохин (или просто хлорохин) и антибиотик.

Кой обаче е колоритният професор Дидие Раулт?

Гандалф на микробиологията

Дълги бели коси, козя брадичка и пръстени с черепи – външният вид на този 68-годишен микробиолог му печели интересни сравнения: от рокаджия, през магьосника Гандалф до генерала от американската гражданска война Джордж Къстър.

Миналото на днешния лекар също е интересно, разказва регионалното издание „Уест Франс“. Роден в Сенегал, син на военен лекар и медицинска сестра, на 17-годишна възраст Дидие Раулт напуска гимназия и отива да работи на кораб. По-късно се връща „в правия път“, завършва медицина и започва да преподава в Марсилия. Определя се като климатичен скептик – не вярва в глобалното затопляне.

Научен новатор

В научната си дейност често излиза извън обичайните рамки. Той е сред пионерите на т.нар. палеомикробиология – дисциплина, която комбинира микробиология, палеопатология, археология и история. Дидие Раулт вярва, че „научните революции не се правят от тесни специалисти в конкретната сфера. Те идват отвън“.

Въпреки че не е вирусолог, чрез работата си допринася за напредъка на точно тази сфера. През 2010 г. получава голямата награда на френския Национален здравен и научен институт. През 2015 г. класацията на „Томсън Ройтерс“ го поставя сред най-влиятелните учени в света.

Въпреки това, в научните среди мненията за него са крайни. Част от колегите му изразяват силен скептицизъм относно големия брой (над 3000!) научни статии, на които професор Раулт е съавтор. Още по-притеснителна според други е агресивността, с която докторът защитава своето недоказано лечение срещу новия коронавирус.

Фурор в социалните мрежи

Всъщност, Дидие Раулт започва да говори за терапията във видеа, качени в YouTube страницата на научния институт на Марсилия. Благодарение на социалните мрежи клиповете се споделят хиляди пъти и са гледани над 7 милиони пъти.

Създават се цели „Фейсбук“ групи в негова подкрепа, а поддръжниците му са стотици хиляди.

Френският „Либерасион“ обобщава мненията на анализатори: алтернативният вид и поведение на микробиолога са му спечелили доверието на хора, които традиционно не вярват на властите, и на редица привърженици на конспиративните теории. Онлайн петиция вече е събрала над половин милион подписа с искане за широк достъп до хлорохин.

От научна гледна точка ключовата критика срещу него е, че твърденията му за хлорохина се основават на експерименти с много малък брой пациенти, проведени без нужните контролни групи. Доктор Раулт отговаря, че е подложен на „диктатурата на методолозите“.

Други научни изследвания обаче подчертават сериозните странични ефекти от употребата на антималарийното лекарство, включително сърдечна недостатъчност. Самата френска Агенция по лекарствата предупреди за риск дори от фатален изход при самолечение.

Известните за доктор Раулт

Миналата седмица френският президент изненадващо посети микробиолога в Марсилия, без да предупреди медиите и без впоследствие да направи изявление. Това предизвика остри критики към Макрон и дори сравнения с Доналд Тръмп, който по-рано определи хлорохина като спасение, без да чака сериозни доказателства.

В полемиките около Дидие Раулт се включват и редица известни личности, отбелязва „Франс Интер“. Подкрепа за него изказаха бившият прочут френски футболист Ерик Кантона, както и крайнодесни политици и скандалният комик Диюдоне, осъден за проповядване на език на омразата и защита на тероризма.