Възможността от допълнителен мониторингов доклад за България е напълно реална, а изявлението, дадено миналата седмица от говорителя на Европейската комисия Оливие Баи, е повече от официално.
Това заяви на пресконференция в Брюксел говорителката на Жозе Барозу Пия Хансен.
"Ясно е че всеки който говори от този подиум, говори от името на Европейската комисия и това се отнася и до Оливие Байи, който редовно води тези редовни брифинги в мое отсъствие. Нямам какво да добавя по този въпрос – Оливие Байи, също като мен изразява позицията на Комисията, за това сме тук. На пълно работно време – няма такова нещо като говорител "на парче" в ЕК. И той изразява официалната позиция на ЕК. Що се отнася до конкретния въпрос - Оливие също така посочи като принцип, че ние винаги разполагаме с тази възможност, без предразсъдъци, да издадем допълнителен доклад", каза Хансен.
След като този „слух” надвисна над България, редица властимащи подходиха с пренебрежение към него. Поводът за прииждащата опасност е изборът на Венета Марковска за конституционен съдия. Депутатите гласуваха доверие на магистрата въпреки сигнал срещу нея, който омаловажиха като анонимен, а пък се оказа, че май не е единствен. Председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова се зае да измие опетнената репутация на Марковска пред Европейската комисия и изпрати подробно писмо до институцията.
В него тя преразказва всичко, което се е случило от 26 септември, когато бяха приети правила за избор на членове в Конституционния съд (КС), до избора на Марковска. Текстът болезнено прилича на една друга „творба” на Фидосова, която обясняваше, че Румяна Желева ще бъде освободена от поста „външен министър”, въпреки че е „коректен и честен човек”.
Как започна всичко?
Броени часове след като парламентът попълни квотата си в КС с Анастас Анастасов и Венета Марковска, Европейската комисия разкритикува остро Народното събрание, че прикрива сигнали срещу кандидатите за конституционалисти. Сигналът всъщност пресъздава публикация от преди 2,5 г., в която се твърди, че след арест на приятеля на Марковска - Георги Георгиев, полицаите, които са го задържали, са уволнени. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешния министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.
Марковска тогава не реагира на публикацията, но преди дни изпрати отворено писмо, в което ги определи като „пасквил”.
ЕК все пак призова българския парламент да поеме отговорност и да извърши проверка по твърденията за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси. Оливие Баи отбеляза, че ЕК очаква България да се съобрази с европейските стандарти при предстоящите избори на нов главен прокурор и нов шеф на Националното следствие, както и при останалите предстоящи назначения в съдебната система.
След тази реакция вътрешният министър не видя предупреждение от Брюксел по скандала "Марковска". Напротив, той определи разприте около избора й като „епизод в компроматна война”.
Премиерът Бойко Борисов пък отсече „Аз искам да получа информация от ЕК в какво официално обвинява г-жа Венета Марковска". Явно това, че ЕК настоява за проверка по съмнения за „корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси”, не е достатъчен мотив за министър-председателя.
В същото време вицепремиерът Цветанов определи като неофициално предупреждението от Европейската комисия за нов междинен доклад за България след избора на конституционни съдии в парламента. Същото това предупреждение, днес говорителят на Жозе Барозу съвсем „видно” официализира.
Шах с пешката
Изневиделица обаче заместникът на Цветанов – Веселин Вучков, уличи в лъжа иначе „безупречната” Марковска. Зам.-министърът заяви пред "Медиапул" и "Капитал", че тя е била на среща с него и бившия му колега Павлин Димитров, а инициативата е била нейна. Поводът бил сблъсъкът между приятеля й Георги Георгиев и полицаи от 6-о РПУ.
Няколко часа след това изявление Марковска най-сетне призна, че се е виждала с двамата МВР шефове, но поводът бил изгубената й лична карта.
След тези противоречия и след вече официалната позиция на ЕК, Българският хелзинкски комитет (БХК) призова избраните за конституционни съдии от квотата на парламента Венета Марковска и Анастас Анастасов да си подадат оставките.
В писмо, чрез което организацията се обръща директно към тях, се казва, че "за съдии в Конституционния съд са необходими високи професионални и високи нравствени качества. Тези качества в този контекст включват, на първо място, усет и почит към върховенството на закона. Вие не сте се доказали като хора с високи нравствени и професионални качества".
Според днеправителствената организация Марковска е станала „печално известна с неубедителните си и непоследователни твърдения за факти, които трудно могат да бъдат оборени, предвид публикуваните в пресата данни за тях”.
"Гоподин Анастасов, Вие сте известен като юрист, формиран в полицейската школа, работил на невисок пост в съдебната система и политически доверен на управляващата партия. Вътрешният министър Цветанов ви определи публично като съдия, който проявявал "лоялност към държавата", пише в писмото на БХК. Организацията припомня, че Анастасов е известен с репликата си: "Притеснява ме, че журналистите много питат" по повод въпрос дали не е обезпокоен от случай на подозрително "самоубийство" на заподозрян в присъствието на полицията.
Досега Анастасов не е коментирал скандала около назначаването на Венета Марковска.