Възможно е ЕК да изготви нов междинен доклад за България по механизма за сътрудничество и оценка преди документа, чието публикуване беше насрочено за края на следващата година. Новината беше съобщена от говорителя на комисията Оливие Баи, който прочете изявление в отговор на въпрос, свързан с избора на нови членове на Конституционния съд, предаде БТА.

Броени часове след като парламентът попълни квотата си в КС с Анастас Анастасов и Венета Марковска, Европейската комисия разкритикува остро Народното събрание, че прикрива сигнали срещу кандидатите за конституционалисти.

"Европейската комисия е обезпокоена от информациите, които поставят под съмнение почтеността и професионалния капацитет на част от кандидатите за КС. Всички обвинения за корупция и конфликт на интереси трябва да бъдат изчистени, за да се защити авторитетът на институцията Конституционен съд", се казва в позицията на Комисията.

Реакцията на ЕК е предизвикана от сигнала срещу съдия Венета Марковска, който бе получен в правната комисия на Народното събрание. Той бе изпратен от лице с име Георги Колев и до голяма степен преповтаряше твърденията в съвместна публикация на електронното издание „Медияпул” и вестник „Капитал” от преди две години и половина. В материала бяха посочени обстоятелства около ареста на приятеля на Марковска - Георги Георгиев и последващото уволнение на полицаите, които го бяха задържали. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешния министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.

Марковска тогава не реагира на публикацията, но преди дни изпрати отворено писмо, в което ги определи като „пасквил”. Зам.-председателят на ВАС бе номинирана за КС от „независими” депутати, заявили принадлежност към ГЕРБ.

Проверете съмненията

Имаше сериозни твърдения за търговия с влияние и за корупция срещу единия от двамата избрани днес от Народното събрание членове на съда, коментира говорителят на ЕК, който отново припомни позицията на Комисията, че съдиите в КС трябва да отговарят на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност.

ЕК призова българския парламент да поеме отговорност и да извърши проверка по твърденията за корупция, търговия с влияние и конфликт на интереси. Днес Комисията отчита, че гласуването в пленарната зала не беше съобразено със сигналите на ЕК от последните дни, добави говорителят.

Новите попълнения в КС - Анастас Анастасов и Венета Марковска, снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Комисията е загрижена, че репутацията на КС и други ключови български институции сега са поставени под въпрос. ЕК ще следи темата отблизо, в контекста на продължаващия механизъм за сътрудничество и оценка. Комисията ще бъде в постоянен контакт с българските власти и ще докладва на Съвета на ЕС. Винаги има възможност комисията да представи допълнителен доклад по механизма, извън предвидения за края на 2013 г., "ако положението в България го изисква", се допълва в изявлението.

Предупреждение

Баи отбеляза, че ЕК очаква България да се съобрази с европейските стандарти при предстоящите избори на нов главен прокурор и нов шеф на Националното следствие, както и при останалите предстоящи назначения в съдебната система.

Ще зависи от развитието на ситуацията в България и нашата оценка за нея, дали ще има допълнителен доклад. Засега намерението ни остава да изготвим следващия доклад в края на 2013 г., но остава открита възможността за доклад по всяко време, ако ситуацията "се развие в грешна посока", добави Баи.