Дългосрочната цел на военната кампания на Израел в Газа е да прекъсне всички връзки с територията.

Израелският министър на отбраната Йоав Галант каза, че след като „Хамас“ бъде победен, Израел ще прекрати своята „отговорност за живота в Ивицата Газа“, съобщи Би Би Си.

Преди конфликта Израел снабдяваше Газа с по-голямата част от енергийните му нужди и наблюдаваше вноса на територията.

Изявлението на военния министър идва в момент, когато Израел продължава ударите си по Газа, а помощта остава блокирана на границата с Египет.

Бомбардировките от страна на Тел Авив са отговор на атаките на бойци от „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври, при които най-малко 1400 души бяха убити и 203 взети за заложници. Сега Израел е готов да започне сухопътна офанзива.

Снимка: Ройтерс

В петък Галант каза, че първият етап от кампанията има за цел да унищожи инфраструктурата на „Хамас“.

След това израелските сили ще започнат „операции с по-ниска интензивност“, за да елиминират съпротивата.

По думите му третата фаза „ще изисква премахване на отговорността на Израел за живота в ивицата Газа и установяване на нова реалност за гражданите на Израел“.

Въпреки че Израел се оттегли от Газа през 2005 г., ООН разглежда Ивицата - заедно със Западния бряг и Източен Йерусалим - като окупирана земя и счита Израел за отговорен за основните нужди на своето население.

Преди атаката Израел позволяваше на жителите на Газа да преминават границата за работа. Тел Авив също така контролира вноса на територията, за да предотврати достигането на оръжия до „Хамас“.

Снимка: Ройтерс

След атаките от 7 октомври Израел прекъсна доставките на електричество, както и доставките на храна и лекарства.

САЩ и Египет постигнаха споразумение за доставки на помощи на жителите в Газа.

Първоначален конвой от 20 камиона се очакваше да влезе в южната част на Газа през граничния пункт Рафа в петък, но те все още са блокирани от египетската страна.

Хуманитарните организации казват, че е необходима много повече помощ. В петък генералният секретар на ООН Антонио Гутериш посети пропускателния пункт с молба камионите да бъдат пропуснати.

„Тези камиони не са просто камиони – те са спасителен пояс, те са разликата между живота и смъртта за много хора в Газа“, каза той.

Междувременно президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас потвърди, че ще се присъедини към няколко световни лидери на среща на върха в Кайро в събота, насочена към постигане на прекратяване на огъня.

Събитието, чийто домакин е египетският президент Абдул Фатах ал-Сиси, ще включва разговори за опит за прекратяване на израелско-палестинския конфликт въз основа на решение за две държави.

Израел няма да участва в конференцията.

Присъстващите ще включват също Гутериш и представители от ЕС, както и няколко арабски и европейски държави.

Следете всички събития в нашия онлайн репортаж: