Малцина европейски лидери са почувствали по-силно от канцлера на Германия Олаф Шолц изблиците на Илон Мъск в социалните мрежи. Милиардерът го нарече „некомпетентен глупак“ и го призова да подаде оставка.

В четвъртък Мъск ще използва платформата си, за да гостува на Алис Вайдел, ръководителката на германската крайнодясна, антиимигрантска партия Алтернатива за Германия (AfD), за дълъг разговор, пише Би Би Си.

За много германски политици това мирише на политическа намеса, тъй като AfD е на второ място в социологическите проучвания преди федералните избори на 23 февруари.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Трябва да запазите спокойствие. Не хранете трола“, казва Олаф Шолц.

Много от европейските лидери е трудно да игнорират Илон Мъск, тъй като той навлиза във вътрешната им политика преди новата роля на съветник на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп.

В рамките на 24 часа четири европейски правителства възразиха срещу постовете на Мъск.

Френският премиер Еманюел Макрон беше сред първите, които изразиха недоволството си.

„Преди 10 години кой щеше да повярва, ако ни бяха казали, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще се намеси пряко в избори, включително в Германия?“, попита Макрон.

Норвежкият премиер Юнас Гар Стьоре също се намеси, като заяви, че е „обезпокоително, че човек със значителен достъп до социални мрежи и значителни икономически ресурси е толкова пряко замесен във вътрешните работи на други държави“.

Говорителката на испанското правителство Пилар Алегрия заяви, че социалните платформи като X трябва да действат с „абсолютна неутралност и преди всичко без каквато и да е намеса“.

Илон Мъск изтъкна статистиката за престъпността в Норвегия и Испания и обвини за смъртоносната атака на коледния пазар в Германия „масовата неконтролирана имиграция“.

 

През последните няколко дни Илон Мъск написа множество постове, в които атакува министър-председателя на Обединеното кралство Киър Стармър и неговата администрация във връзка с бандите за набиране на деца и сексуалната експлоатация на деца.

„Онези, които разпространяват лъжи и дезинформация колкото се може по-надалеч и по-широко, не се интересуват от жертвите, а от себе си“, каза Киър Стармър, без да споменава лично Илон Мъск.

Две забележителни изключения в Европа са Италия и Унгария

Премиерът на Италия Джорджия Мелони поддържа близки връзки с милиардера и го нарича „гений“ и „изключителен новатор“. Унгарският президент Виктор Орбан, който се срещна с Мъск по време на посещението си при Тръмп миналия месец, споделя неприязънта на Мъск към либералния филантроп от унгарски произход Джордж Сорос.

Но именно намесата на технологичния милиардер в германската политика е най-оспорваната заради предстоящите избори.

През последните седмици той на няколко пъти се изказа в подкрепа на AfD и написа силно противоречива статия за Welt am Sonntag, в която нарече AfD „последната искра надежда“ за Германия.

Тогава Илон Мъск оправда намесата си заради финансовите инвестиции на компанията му „Тесла“ в Германия. Той заяви, че представянето на AfD като дясна, екстремистка партия, е „очевидно невярно“, защото Алис Вайдел има еднополов партньор от Шри Ланка.

Германските служби за сигурност са определили AfD като дясноекстремистка или заподозряна в екстремизъм, а съдилищата са постановили, че тя преследва цели, насочени срещу демокрацията.

Докато Олаф Шолц се опитваше да запази спокойствие, кандидатът на Зелените за канцлер Роберт Хабек беше по-остър: „Долу ръцете от нашата демокрация, г-н Мъск!“

Лидерът на либералната Кристиан Линднер предположи, че целта на Мъск може би е да отслаби Германия в интерес на САЩ, като препоръчва да се гласува за партия, която ще навреди на страната икономически и ще я изолира политически.

Европейската комисия заяви, че в правилата на ЕС за цифровите услуги няма нищо, което да забранява предаването на живо или изразяването на лични мнения от когото и да било.

Въпреки това говорител предупреди, че собствениците на платформи не трябва да предоставят „преференциално третиране“. X на Мъск вече е обект на разследване и ЕС твърди, че предаването на живо ще бъде включено в това разследване.

Макар че Илон Мъск се изказва открито по отношение на германската политика, той разширява бизнес интересите си и в Италия.

Джорджия Мелони тъкмо беше на пътуване, за да вечеря с Доналд Тръмп в Мар-а-Лаго, когато се появиха съобщения, че Италия води преговори със SpaceX на Мъск за подписване на сделка на стойност 1,6 млрд. долара, според която сателитите „Старлинк“ ще предоставят криптирани интернет и телекомуникационни услуги за италианското правителство.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK