Приеха на първо четене законопроекта, предложен от съпредседателят на „Продължаваме промяната“ – Кирил Петков, който предвижда преброяването на подадените гласове чрез хартиена бюлетина или с машина да се отчита посредством технически устройства.

За идеята урните да бъдат снабдени с оптични усторйства – питаме експерти.

На първо четене към урните да бъде прикрепено оптично устройство, а избирателите ще пускат попълнените хартиена или бюлетина от машинно гласуване през него.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Устройството ще сканира бюлетината и ако тя е попълнена правилно ще отпечатва разписка, ще записва вота, а в края на изборния ден ще обобщава и резултатите.

Според експертите проблемът не е само в парите:

„Можем да чуем отново от някои политически сили, че софтуерът може да бъде манипулиран. Тук говорим за наслагване на технология върху технология“, каза Цветелина Пенева, член на Обществения съвет към ЦИК.

„Нямаме време да направим това, а другият проблем е, че нямаме капацитета да поддържаме технологии в изборния процес камо ли няколко“, обясни изборният експерт Даниел Стефанов.

Проверка на bTV показва, че в Белгия бюлетините, но от машинно гласуване се сканират, преди да влязат в урната. В края на изборния ден се следят и двата резултат.

Подобни системи са въведени и в Естония, Бразилия и Южна Корея.

У нас за правилното отчитане на вота се предлага да бъдат въведени и преброителни центрове. Идеята е страната да бъде разделена на райони и всеки център да брои бюлетини на до двайсет или до трийсет хиляди избиратели.

„Ние създаваме в момента още една комисия. Имаме ЦИК , РИК и СИК , сега ще направим и преброителна комисия отново на партийно-квотен принцип“, обясни Цветелина Пенева.

Експертите са скептични и към идеята от бюлетината да бъдат премахнати номерата на партиите.

„Това е един устрем на партиите да направят изборния процес по-труден за определена група избиратели. Това за мен не е легитимна идея“, каза Даниел Стефанов.

„При всички положения премахването на номерата ще доведе до скрит образователен ценз. Тези граждани може да не ни харесват, но те имат права и трябва да могат да ги упражнят“, допълни Пенева.

Сега депутатите трябва да разгледат в детайл всички предложения и да решат кои от тях ще запишат окончателно в Изборния кодекс.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK