През последните няколко дни социалната мрежа X се превърна в арена на разгорещен дебат относно скандал с предполагаеми пакистански банди, които са изнасилвали деца в Обединеното кралство. Властта на Острова бе обвинена в бездействие и в липса на правосъдие, за да запази имиджа си на успешно мултикултурно общество.

Публични личности, сред които Илон Мъск, Джей Кей Роулинг и бившият министър-председател Лиз Тръс, се присъединиха към нарастващия хор от гласове, които искат Обединеното кралство да поеме отговорност и да се справи със случаите на сексуално насилие над деца. Те се фокусират по-специално върху скандала в Родъръм, който се е случил между 1997 и 2013 г., пише изданието The Times of India.

В продължение на години в йоркширския град е регистриран един от най-тежките случаи на експлоатация на деца във Великобритания. Независимо разследване установи, че не по-малко от 1400 непълнолетни са станали жертва на системни злоупотреби.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По-голямата част от жертвите са били млади момичета, които са били обект на посегателство, манипулация и трафик от организирани групи мъже, повечето от които са били от пакистански произход.

Престъпленията са били усложнени от институционални провали. Въпреки че жертвите многократно са подавали сигнали, правоприлагащите органи и социалните служби постоянно не са предприемали подходящи действия или не са защитавали децата.

Извършителите са използвали комбинация от психологическа манипулация, сплашване и физическо насилие, за да запазят контрола над жертвите си.

Дебатът се засили, след като главният изпълнителен директор на „Тесла“ Илон Мъск директно оспори ролята на настоящия министър-председател Киър Стармър в

социалната мрежа Х, като посочи, че той е бил ръководител на Кралската прокуратура от 2008 до 2013 г.

„В Обединеното кралство за тежки престъпления като изнасилване се изисква одобрението на Кралската прокурорска служба, за да може полицията да

да повдигне обвинение на заподозрения. Кой беше неин ръководител, когато на бандите за изнасилване беше позволено да експлоатират млади момичета, без

да бъдат изправени пред правосъдието? Киър Стармър, 2008-2013 г.“, написа Илон Мъск в профила си в Х.

Джей Кей Роулинг също изрази възмущението си от „бандите за изнасилване“. Тя се включи в спора, като изрази несъгласие с терминологията, използвана за описване на тези престъпления. Тя осъди действията на извършителите и постави въпроса дали е имало полицейска корупция в тези случаи, като се позова на статия в The Telegraph.

„Подробностите, които се появяват за това какво са правили бандите за изнасилване (защо ги наричат „груминг“ банди? Това е като

като да наричаш „притежатели на ножове“ тези, които пробождат хора до смърт) с момичетата в Родъръм, са направо ужасяващи“, написа Роулинг.

Острият език на авторката повтаря мнение, което става все по-често срещано сред критиците на скандала с груминг бандите.

Лиз Тръс призовава за отчетност и реформи след скандала