Няма данни нито за ефикасността, нито за безопасността на лекарството иверметкин при лечение на коронавирус. Това обяви производителят на противопаразитния медикамент „Мерск“ в специална публикация на сайта си.
„Важно е да се отбележи, че към момента според нашия анализ няма научна обосновка за потенциален терапевтичен ефект срещу COVID-19 според предклиничните проучвания. Няма смислени доказателства за клинична активност или клинична ефикасност при пациенти с COVID-19 и е на лице притеснителна липса на данни за безопасността при повечето проучвания“, пишат от компанията.
Те отбелязват още, че данните към момента не подкрепят използване на медикамента в дози, различни от стандартните.
Как се сетихме за него?
Ивермектинът беше „хвърлен“ в битката с коронавируса, след като през миналата година австралийски учени обявиха, че в лабораторни условия с него са намалили значително концентрацията на заразата. Медици на няколко места в света започнаха да го употребяват, но до момента няма категорично доказателство за ефективността му.
В началото на тази година компанията „Хювефарма“ на бизнесмена Кирил Домусчиев получи регистрация за хуманна употреба на ивермектина, но за заболяването стомашно-чревна стронгилоидоза. В кратката характеристика на продукта никъде не се споменава COVID-19.
Въпреки това, в съобщение до медиите (публикувано като платена публикация в няколко сайта) от фирмата обявиха, че при клинично проучване сред 100 COVID пациенти в 12 български болници са били установени ускорено изчистване на вируса, подобрено общо състояние на пациентите без сериозни нежелани реакции.
От материал на „Свободна Европа“ става ясно, че Министерството на здравеопазването все още не е получило отчет за резултатите от проучването, провело се през миналата година. В позицията на "Хювефарма" пише, че клиничният доклад ще бъде изпратен на Изпълнителната агенция по лекарствата през този месец, а освен това резултатите ще бъдат публикувани в "международно признато научно издание".
Вероятно едва тогава ще знаем дали българските опити ще променят становището на "Мерск".
Безопасно ли е? Ефективно ли е?
Една от болниците, които участват в изпитването, е „Пирогов“.
„Проучвахме и ивермектин, макар че от самото начало бяхме несъгласни с протокола за провеждането на това проучване. Дори спряхме набирането на пациентите, защото в един от случаите пневмонията се разви много бързо. Спряхме проучването. Нещо повече – през декември при нас постъпиха 11 пациенти, самолекували се с ивермектин, с напреднали пневмонии. Единият пациент завърши летално, затова на нито един човек с пневмония не бих дал това лекарство за сметка на антибиотичното лечение, например. Самолекувалите се с ивермектин идват полуживи при нас“, е цитиран да казва началникът на COVID отделението доц. Петър Атанасов в позиция на Българския кардиологичен институт.
Организацията предупреди, че употребата на ивермектина за лечение на коронавирус „създава огромен риск за здравето и живота на населението“ заради „многобройните потенциални и реални опасности за здравето и живота, липсата на доказана терапевтична ефикасност и неясна токсичност“.
„Уважаеми пациенти, въпреки множеството подвеждащи медийни публикации, „експертни“ твърдения на шарлатани, всякакви опити за легитимиране на този продукт като „вълшебно лечение на Ковид“ при хора, моля, доверете се на безпристрастната научна информация и разумната си преценка, за да запазите здравето и живота си“, призоваха медиците.