Един от най-познатите ефекти от глобалното затопляне е покачването на нивото на световния океан заради топенето на полярните ледове.
В крайна сметка всеки може да си представи как функционира тази връзка. Ледът преминава от твърдо в течно състояние и водата се покачва. А всъщност дори не е толкова просто.
Ами ако глобалното затопляне има като ефект глобално застудяване?
Учените са доказали още през 2009 г., че сред най-опасните рискове от глобалното затопляне е възможното спиране на топлите океански и морски течения в резултат на голямото количество студена вода, която „изведнъж” нахлува в солената морска вода, забавяйки движението й.
За пример:
Гълфстрийм е едно от най-силните океански течения в света. То е част от Термохалинния конвейерен пояс, или механизмът от вертикално и хоризонтално преместване на водните маси в Световния океан, в зависимост от тяхната температура и плътност.
Течението пренася топли води от Екватора към Северния полюс в едната посока, за да свали студените полярни води към тропиците и така от 12 800 години.
Защо точно толкова, ли? Защото преди около 12 800 години, около края на Ледниковата епоха и в резултат на топенето на полярните ледници, огромно езеро изведнъж се изляло в северния Атлантически океан, блокирайки напълно Гълфстрийм.
Изследване на канадски учени от Saskatchewan University доказва, че в резултат от спирането на течението температурите спаднали толкова рязко, че за около три месеца всички зародили се живи организми в Европа и Северна Америка измрели.
Според проучване на University College of London подобно явление може да има пагубен ефект върху климата на цялата планета заради взаимната свързаност на всички океански и морски течения.
Спирането на топлите течения ще доведе до спад на средните температури с 5 до 6 градуса по Целзий, което дори да не звучи толкова страшно на пръв поглед, всъщност предполага зимни сезони в Европа с условия близки до полярните.
Има и по-малко драматичен сценарий, при който топенето на полярните ледове успява само да забави Гълфстрийм, нанасяйки поражения само на източното крайбрежие на Северна Америка и северозападното на Европа.
Най-оптимистичният вариант според учените е изстиването на Гълфстрийм да има положителен ефект върху регионите, които тепърва ще пострадат от покачването на температурите в глобален план.
Истината обаче остава – човешкият ефект върху глобалното затопляне е огромен планетарен експеримент, резултатите от който никой не може да предвиди.
Точно, както трудно ще разберем дали Гълфстрийм се е забавил или спрял напълно ,преди да дойдат последиците.