Европа предприема нестандартни мерки за борба с бежанската криза. Най-трудно става обучението на децата в бежанските лагери, защото там няма условия за пълноценно образование, отчитат експертите.
Някои от семействата трудно се решават да изпратят децата си в училище и предпочитат те да им помагат в домакинствата. Бежанците, които живеят в градска среда обаче, могат да се възползват от училищата за бежанци, изградени с европейски средства.
Основната цел там е да ги научат поне на арабски. „Преподаваме пет предмета. Това са английски, кюрдски, арабски, математика и природознание. Освен това ги учим на спорт, музика и рисуване”, казва учителят по английски Башир.
Кристалина Георгиева посети децата от първи клас и им показа как се пише на кирилица. Въпреки усилията на ЕС обаче, хората там продължават да се сблъскват с проблеми. „Някъде половината от децата са в училище, а другата половина все още не са. Затова е много важно ние да поддържаме програми, които да помогнат децата извън училище да имат достъп”, смята българският еврокомисар.
От 2,5 млн. бежанци във всички съседни страни, половината са деца. „Ако искаме сирийските деца след войната да могат да възстановят Сирия, ние трябва да им помогнем сега”, убедена е Кристалина Георгиева.
Засега има само 2 училища от този тип, които обхващат децата на бежанците. Те са финансирани с част от парите от Нобеловата награда за мир, спечелена от Европейския съюз през 2012 г.