Европейската комисия съобщи, че днес е успяла да събере 7,4 от очакваните 7,5 милиарда евро за фонда за разработка на ваксина и лечение срещу COVID-19.

На онлайн конференция за набиране на средства за коронавирусната ваксина Европейската комисия отпусна 1,4 млрд. евро за тази цел.

По-рано днес генералният секретар на ООН Антониу Гутериш уточни, че светът ще има нужда от поне около 40 милиарда евро, за да намери решение срещу новата болест, пише БТА.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В началото на днешната видеоконферентна донорска среща председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен изрази благодарност за подкрепата на Саудитска Арабия, Франция, Германия, Япония, Норвегия, Канада, Италия, Испания и Великобритания.

България също участва в общите усилия с вноска от 100 хиляди евро. Премиерът Бойко Борисов обяви приноса на нашата страна с включване във видеоконференцията от София.

"Ние силно подкрепяме дейността на ООН и всички международни институции, които работят в момента. Всеки ден се прекланяме пред действията на медицинските екипи, лаборантите и всички, които работят в развойната дейност за откриване на най-важното - ваксина и лекарство срещу COVID-19“, изтъкна пред международната конференция премиерът Борисов.

Той отбеляза, че България приветства това, което в момента прави ЕК и страната ни се включва със средства в размер на 100 000 евро за създаването и глобалното внедряване на ваксина срещу COVID-19.

"Tрябва да извадим своите поуки и да запасим, дори и да презапасим Европейския съюз със защитни облекла, очила, маски и всичко необходимо, тестове, респиратори, допълнителна апаратура и разбира се - обучения, квалификация и закрила на медицинските лица“, каза още българският премиер пред държавните и правителствените ръководители на ЕС и G-20.

Съединените щати не се присъединиха към инициативата. Белият дом я омаловажи, като определи международната конференция като "поредната донорска проява".