Европейската комисия организира днес донорска конференция за събирането на средства в помощ на разработката на ваксина и лечение срещу COVID-19.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи при откриването на събитието, че предлага комисията да участва в общия фонд с 1 млрд. евро.
Тя изрази увереност, че днес е повратна точка в борбата с новата болест и уточни, че комисията се стреми да бъдат събрани 7,5 млрд. евро.
По нейните думи пандемията е напомнила, че личната сигурност е част от общата защита.
Фон дер Лайен настоя ваксината, когато бъде открита, да бъде общодостъпна. По нейните думи следващата обща цел следва да бъде организациите по света, които търсят ваксина, да започнат да съгласуват действията си. Тя изрази благодарност на Саудитска Арабия, Франция, Германия, Япония, Норвегия, Канада, Италия, Испания и Великобритания за подкрепата за днешната инициатива.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел посочи, че само откриването на лек ще изпрати болестта в историята.
Той призова за подкрепа за международните институции, свързани с борбата със заразата.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш се включи от Ню Йорк с настояване отговорът на пандемията да бъде съгласуван. Той призова лечението и ваксината да бъдат достъпни, като определи търсенето на лек като най-голямото здравно усилие в историята. По неговите думи светът ще има нужда от поне около 40 милиарда евро, за да намери решение срещу заразата.
Генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом се включи от Женева и отбеляза, че в днешната пандемия човечеството е в по-благоприятно положение от всички свои предшественици. Той добави, че днес няколко ваксини срещу COVID-19 са в изпитание върху хора.
Президентът на Франция Еманюел Макрон говори от Париж, като отбеляза необходимостта мерките срещу пандемията да не пропускат Африка.
Той настоя за сътрудничество и съвместни усилия с фармацевтичната промишленост. Макрон настоя ваксината, щом бъде открита, да бъде общодостъпна и да принадлежи на света. Френският президент подкрепи СЗО и съобщи, че Париж увеличава в следващите две години значително вноската си в световната организация.
Германският канцлер Ангела Меркел се включи от Берлин, за да отбележи, че пандемията може да бъде преодоляна само със съвместни усилия. Трябва да търсим нови пътища за ваксина, призова тя.