Брюксел отправи препоръки за излизане от карантината. Целта е това да става координирано между държавите в ЕС.
Европейската комисия предлага отпадане на мерките да има само, ако държавите изпълнят 3 критерия:
- Продължително намаляване разпространението на вируса;
- Възможност на съответната здравна система да поеме нови случаи след излизане от карантината;
- Наличие на тестове за наблюдение на развитието на заразата.
„Когато една страна възнамерява поетапно да премахва извънредни мерки, е изключително важно да сигнализира за това пред Комисията и пред съседните страни. За да няма нежелателен ефект. Пример – ако се отворят магазините от едната страна на границата, не трябва там да се струпат хора от съседната държава, за да се възползват от това“, обяснява председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
До този момент Европа вече е мобилизирала 3 трилиона евро за страните-членки и справянето им с кризата.
„Трябва да успеем да ограничим загубите. Най-просто казано, личното ми мнение е, че ние не знаем още какво ще е крайната цена“, казва председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Радикално нов бюджет и план Маршал искат председателите на Комисията и на Съвета. И очакват четвърта видеосреща на върха от началото на епидемията.
Броят на потвърдените заразени в Европа вече надхвърля един милион. В световен мащаб вирусът е покосил повече от 2 милиона души, а жертвите са близо 130 хиляди.
Икономическото бреме на пандемията обаче става все по-тежко и редица държави търсят начини да смекчат мерките, без да излагат на риск постигнатия напредък в борбата с вируса.