Новите предложения, които Атина направи, за да предотврати изпадането си в неплатежоспособност, са получили одобрението на председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, според когото има шанс за сключване на споразумение през тази седмица, предаде AFP.
„Това е основа за подновяване на разговорите и за постигане на резултат в следващите дни… Има шанс за подписване на споразумение през тази седмица“, заяви Дейселблум по време на пресконференция след среща на финансовите министри от еврозоната.
Междувременно срещата на финансовите министри от еврозоната приключи, без да бъде взето решение за Гърция като се очакват нов кръг преговори в следващите дни, съобщават европейски представители.
„Срещата на Еврогрупата приключи. Работата продължава. Институциите (кредиторите от ЕК, ЕЦБ и МВФ) оценяват предложенията”, заяви финландският финансов министър Александър Стуб.
В същото време европейският комисар за въпросите на еврото Валдис Домбровски заяви, че се очаква групата да заседава отново тази седмица. „Имаме нужда от сделка в следващите дни”, каза той.
Предложения основно около ДДС
Последните предложения на Гърция за постигане на споразумение с международните кредитори се отнасят основно до ДДС, предсрочното пенсиониране и увеличенията на данъци, като мерките ще позволят да се покрие една голяма част от бюджетните нужди на Гърция, съобщава АФП, като се позовава на информации в днешния гръцки печат.
Според финансовия вестник „Нафтемборики” новите гръцки предложения, които сега се разглеждат в Брюксел, имат за цел да покрият оставаща разлика от 900 милиона евро между бюджетните икономии за 2016 г., искани от Атина от нейните кредитори (ЕК, ЕЦБ и МВФ), и последното предложение, направено от гръцкото правителство по въпроса, което бе отхвърлено.
Европейски източник в Брюксел посочи пред АФП, че гърците са направили предложения за пенсиите, разходите в областта на отбраната и че остава да бъдат направени стъпки във връзка с ДДС. Корекциите на ДДС биха могли да донесат 2 милиарда евро допълнителни приходи в държавните каси, също както и предложенията, отнасящи се до пенсиите, пише „Нафтемборики”.
Според информации във вестниците „Нафтемборики”, „Та неа” и „Етнос” Гърция била готова да вдигне ДДС в хотелиерския бранш от 6,5 процента на 13 процента, докато вдигането на ДДС в ресторантьорския сектор от 13 на 23 процента не е решено окончателно. Гърция запазва на 13 процента ДДС върху електричеството, което е т.нар. „червена линия” за правителството.
Допълнителните пенсии над 1000 евро, които не са много, ще бъдат намалени. Ново увеличение на данъците след петгодишно непрекъсното повишение също било предложено: извънреден данък върху печалбите на фирми, надхвърлящи 500 000 евро, а не един милион, както бе първоначално предложено; увеличение на данъка за доходите над 30 000 евро.
Както и при предишните предложения, важен дял е посветен на мерките за подобряване на събирането на ДДС и данъците и на борбата срещу корупцията.