Австралия планира да въведе минимална възрастова граница за достъп до социалните медии заради опасения, свързани с психическото и физическото здраве.

Правителството обмисля минимална възраст между 14 и 16 години за използване на приложения без разрешение на родителите, но някои експерти предупреждават за вредни последици.

Министър-председателят Антъни Албанез обяви във вторник, че правителството му ще внесе закона в парламента тази година, но че точната възрастова граница все още не е определена.

„Става дума за това да позволим на децата да имат детство“, заяви Албанезе пред радиостанция в Сидни във вторник, като добави, че предпочита възрастовата граница до 16 години.

Както лявоцентристкото лейбъристко правителство, така и консервативната коалиция в опозиция подкрепиха предложението, а някои щати вече предприеха действия за въвеждане на възрастови ограничения в социалните медии.

„Няма нищо социално в това, че някои социални медии отдалечават нашите млади австралийци от истински приятели и истински преживявания. Искаме да накараме младите да се откъснат от устройствата си и да излязат на футболното игрище, в плувния басейн или на тенис корта и да се занимават един с друг. Знаем, че социалните медии причиняват социална вреда“, допълни премиерът на Австралия.

Някои експерти обаче казват, че въпросът не е толкова прост, тъй като възрастовото ограничение може да попречи на борещите се с различни проблеми тийнейджъри да намерят помощта, от която се нуждаят, или да ги принуди да използват социалните медии тайно, което да засили опасностите.

Снимка: iStock

Социалните медии могат да играят важна роля и при свързването на тийнейджърите в затруднено положение с онлайн подкрепа или здравна информация.

„Има много причини, поради които децата имат нужда от самостоятелен достъп до информация. Особено децата в регионални или отдалечени райони. Те може дори да нямат свободен достъп до библиотека наблизо. Може да се обучават вкъщи“, каза професорът по информационни науки Лиза Гивън.

 

Съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето децата трябва да имат възможност да получават информация от интернет, стига тя да не е вредна, допълни той.

Даниел Ангъс, директор на Центъра за изследване на цифровите медии към Технологичния университет в Куинсланд, заяви, че правителството трябва да изчака съвместното разследване на социалните медии в Австралия да достигне до своите заключения.

„Няма съмнение, че тази популистка политика ще се продаде добре на по-възрастните демографски групи, но тя е погрешно отклоняване на вниманието от необходимите структурни реформи, които биха осигурили дългосрочна полза за младите хора в тази страна“, пише Ангъс в публикация в LinkedIn.

Австралийският комисар по електронна безопасност, който следи за кибертормоза, киберзлоупотребата и незаконното онлайн съдържание, също изрази предпазливост:

„Ако бъдат наложени ограничения, основани на възрастта, eSafety има опасения, че някои млади хора ще имат достъп до социалните медии тайно. Това може да означава, че те ще имат достъп до социалните медии без адекватна защита и е по-вероятно да използват по-слабо регулирани немасови услуги, които увеличават вероятността да бъдат изложени на сериозни рискове“.

 

Австралия е една от многото страни, които се борят с отрицателните последици от ранното навлизането на децата в интернет, особено в социалните медии.

Някои щати в САЩ приеха подобни възрастови ограничения за социалните медии. Част от тях стигнаха дотам, че забраниха на лица под 18 години да използват платформите без разрешението на родителите.

Преди почти десет години пък Европейският съюз прие законодателство, което забранява на деца под 16 години да ползват онлайн услуги, включително социални медии, без съгласието на родителите, въпреки че законът беше изменен.

Много държави, в които вече са въведени възрастови ограничения, са установили, че прилагането им е трудно, тъй като децата използват VPN мрежи и други методи за заобикаляне на ограниченията, отбеляза професорът Лиза Гивън.