С широка подкрепа от няколко групи на етнически и демографски променяща се Америка, Барак Обама получи втори мандат на президентския пост. С гласовете на преобладаваща част от представителите на малцинствата, жените и американците с умерени политически възгледи демократът победи претендента Мит Ромни не само в традиционните бастиони на Демократическата партия, но и в оспорвани избирателни райони.
С победата в Охайо и още шест най-оспорвани щата Обама надхвърли прага от 270 вота в Електоралната колегия, която избира президента по традиция в често трудно разбираемата за останалия свят американска демократична традиция. След този триумф, към който се отнася и победата във Вирджиния, равносметката е 303 електорални вота за държавния глава срещу 206 за бившия губернатор на Масачузетс.
Десетки хиляди привърженици на Обама в Чикаго приветстваха победата на президента, който им благодари и увери, че нацията ще продължи напред, но предупреди, че борбата за промяната, от която се нуждае остава трудна.
„Никога не съм бил изпълнен с повече надежда за Америка. Не говоря за оптимизъм, от онзи, който игнорира препятствията пред нас... винаги съм вярвал, че надеждата означава, че ни очаква нещо по-добро, ако продължаваме да работим, да се борим... Вярвам, че можем да изпълним обещанието на нашите основатели, че ако работиш здраво, независимо какъв си, можеш да успееш тук в Америка!”
Още преди Обама да застане на подиума, новината за победата му буквално взриви неговите симпатизанти в Чикаго. Малко по-късно Мит Ромни се обади на президента и го поздрави за изборния успех, след което се изправи пред своите поддръжници в Бостън, за да признае поражението.
„Народът, както знаете, е в критичен момент и не може да поемаме рискове с политически дрязги и постановки. Сега опонентите трябва да протегнат ръка към хората и да си свършат работата,” заяви Ромни.
Дали това ще се случи съвсем не е сигурно. Двете камари на Конгреса остават силно разделени - едната в контрола на демократите, другата - на републиканците... точно както беше през последните две години. Тази вечер обаче това не помрачи оптимизмът на победителя:
„Вярвам, че можем да сбъднем мечтите за бъдещето заедно, защото не сме толкова разделени, колкото ни представят политическите графики. Ние сме нещо повече от сини и червени щати. Ние сме и винаги ще бъдем Съединените американски щати,” заяви Обама.
Изборната победа на Барак Обама може да отдадем на добре организираната му кампания и на т.нар. „игра на терен”. През последните 12 – 18 месеца хиляди поддръжници и доброволци на сегашния президент се обаждаха на своите съседи и приятели, обикаляха по градовете в оспорваните щати и агитираха тези хора да гласуват за Обама на изборите. Това беше една политическа машина от съвсем нов тип, която тази кампания създаде преди 4 години и сега - през 2012-а напълно усъвършенства. И така, 45-ият американски президент ще бъде Барак Обама, вицепрезидент Джо Байдън.