Прокуратурата прекрати разследването по казуса HelpKarma. Информацията разпространиха миналата седмица от сайта „Бърд“.

От Софийската градска прокуратура обясниха за bTV, че "след задълбочено разследване досъдебното производство по случая HelpKarma е прекратено на 19 ноември.

Въпреки високият обществен интерес, от прокуратурата не са съобщили, че са приключили случая.

Тук можете да си припомните разкритията за фондацията, заплатите и бонусите за служителите в нея:

Поискахме от прокуратурата да се запознаем с постановлението. Оттам ни отговориха, че „Предвид развиващата се процедура по обжалване на постановлението за прекратяване, допълнителна информация по случая може да бъде предоставена след произнасянето на съда". Разследваният Константин Костов е обжалвал основанията за прекратяване на делото - неговото искане към съда да коригира прокуратурата - не че обвинението срещу него е останало недоказано, а че няма извършено престъпление.

Поискахме от прокуратурата да ни отговорят с какви мотиви е прекратено производството. В позицията си казват, че в постановлението си наблюдаващият прокурор е обсъдил редица състави на престъпления, като е анализирал поотделно доказателствената съвкупност за всеки един от тях, включително състава на престъплението длъжностно присвояване, за което в хода на разследването е привлечен обвиняем.

Какво означава това коментираха в „Тази сутрин“ адвокат Силвия Петкова и д-р Антоанета Тончева - един от дарителите в платформата HelpKarma и граждански активист.

“По всяка вероятност при тази странна формулировка става въпрос за липса на достатъчно доказателства, че конкретното лице е извършвало престъпления или въобще за липса на достатъчно доказателства, че има извършено престъпление. Може да става въпрос и за липса на достатъчно доказателства по отношение на извършител на престъпление“, заяви Силвия Петкова.

„Това се все основания за прекратяване на вече образувано наказателно производство, но от това изявление на прокуратурата не става ясно кое измежду всички основания може да бъде. При всички положения е важно за обществото да знаем на какво конкретно основание е прекратено това дело – поради огромния обществен интерес към него“, посочи тя.

Силвия Петкова

Антоанета Тончева посочи, че тя самата не е успяла да разбере какво е разследвала прокуратурата. Тя коментира, че управителният съвет на фондацията е бил заличен и само Константин Кръстев остава единственият контролен орган на тази фондация.

„Знаем от прокуратурата, че има запорирани 8,6 милиона лева. И какво става с тези пари сега?“, попита Антоанета Тончева.

Антоанета Тончева

„Считам за важно да отбележа, че през последните 4 години платформата продължи да съществува и да постъпват средства и да се правят трансфери към различни кампании“, поясни още тя и уточни, че сметките на платформата са били няколко, като е имало и молдовски и украински кампании.

„Около Коледа 2022 година дарители и засегнати семейства забелязахме, че вече не съществува в платформата движението на разходите.  Движението на разходите не се вижда. Аз лично си направих труда да изчисля колко средства са изразходвани по най-голямата кампания на г-жа Ралица Енева, защото е член на управителния съвет. 134 000 евро са изразходени и документирани до края на 2021 г. След вашите разкрития през ноември 2020 г. до края над 2021 по нейните кампании са разкрити са постъпили повече от 9000 евро. А тя междувременно имигрира в САЩ с трите си деца, омъжи се отново. Нейното болно дете е в експериментално проучване за нова терапия, за която не плащат. Никога не стана ясно за какво точно лечение са платили“, коментира Антоанета Тончева.

Още по темата - чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK